Erinevus lehekülje "Vabaühenduste Liit" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
läbivalt palju info uuendamist
(urle parandatud, hädalahendus)
(läbivalt palju info uuendamist)
[[File:EMSL Vabaühenduste liit.png|thumb|EMSLi logo]]
'''Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit''' (lühendatult '''EMSL''', ka Vabaühenduste liit EMSL) on avalikes huvides tegutsevate vabaühenduste liit, kes töötab selle nimel, et Eestis  oleks tugev mõjus kodanikuühiskond, kus inimesed tahavad, saavad ja oskavad ollaosalemise head,ja arukadkoostöö jakaudu ühiskondlikke muutusi juhtida. EMSL asutati [[10. oktoober|10. oktoobril]] [[1991]]. aastal '''Eesti Fondide Keskuse''' aktiivsednime kodanikudall.
 
EMSL-iEMSLi missiooniks on aidata areneda vabaühenduste tegevust kodanikuaktiivsust toetaval keskkonnal ja  tugevdada ühenduste suutlikkust selles keskkonnas tulemuslikult tegutseda. Organisatsioonil on põhiline roll viia ellu [[Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsioon]]i (EKAKi) põhimõtteid kodanikuühiskonna arengukava kaudu.
EMSL asutati [[10. oktoober|10. oktoobril]] [[1991]]. aastal '''Eesti Fondide Keskuse''' nime all.
 
EMSLi osalusel loodi 1990. aastatel põhiline Eesti [[Kolmas sektor|kolmanda sektori]] seadusandlusest ja maksupoliitikast ning vabaühenduste tugikeskuste võrgustik, mis tegutsevad maakondlike arenduskeskuste koosseisus ja mida finantseerib [[EttevõtluseKodanikuühiskonna Arendamise SihtasutusSihtkapital]].
EMSLi visiooniks on osalusel ja kodanikualgatusel toimiv kodanikuühiskond, milles EMSLil on siduv roll avalikes huvides tegutsevate ühenduste ja ühiskonna vahel. Organisatsioonil on põhiline roll viia ellu [[Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsioon]]i (EKAK-i) põhimõtteid.
 
Aastast [[1996]] valitakse [[Kodanikuühiskonnakodanikuühiskonna aasta tegija]]t, 2009. aastast jälgitakse hea valimistava täitmist.
EMSL-i missiooniks on aidata areneda vabaühenduste tegevust toetaval keskkonnal ja tugevdada ühenduste suutlikkust selles keskkonnas tulemuslikult tegutseda.
 
EMSLi osalusel loodi 1990. aastatel põhiline Eesti [[Kolmas sektor|kolmanda sektori]] seadusandlusest ja maksupoliitikast ning vabaühenduste tugikeskuste võrgustik, mis tegutsevad maakondlike arenduskeskuste koosseisus ja mida finantseerib [[Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus]].
 
Avalikkuses kasutab EMSL kaubamärki Hea Kodanik; selle nimega ilmuvad muuhulgas kodanikuühiskonna ajakiri [[Hea Kodanik]] ja infovärav (heakodanik.ee) internetis.
 
Aastatel 20132017-1620 loebon EMSLEMSLil omaseitse peamistekspeamist ülesannetekssihti:
# Osalus- ja otsustamispraktikad on kaasavad ja tõhusad, nõudlus avatud valitsemise järele suurenenud.
* käivitada Eesti üldhariduskoolides programm, kus gümnaasiumiõpilased käivad ühiskonnaõpetuse tunni raames vabaühendusi õppides kohalikes vabaühendustes praktikal.
# Arutelu kodanikuaktiivsust toetavast keskkonnast ja selle arendamise võimalustest on vabaühenduste poolt tulemuslikult juhitud.
* aidata Eesti vabaühendustel tõsta oma legitiimsust, läbipaistvust ja vastutavust, et ühendused oleksid neis osalevatele ja nendega kokku puutuvatele inimestele heaks demokraatia ja koostöö kooliks.
# Kodanikuruum on mõtestatud ning sõna-, ühinemis- ja kogunemisvabadus Eestis hoitud.
* saavutada Eesti vabaühenduste kohta riiklikus registris kogutavate andmete muutmine tasuta kättesaadavaks ja kergesti kasutatavaks kõigile soovijatele, et avalikkusel oleks paremad võimalused saada infot vabaühenduste kohta ja hinnata nende töö tulemusi.
# Koolide kodanikuharidusprogrammid võimaldavad noortel saada osalemise kogemuse ning seeläbi on paranenud noorte teadlikkus kodanikuühiskonnast.
* osaleda avalikes diskussioonides kodanikuühiskonna teemal, käivitada ise ning aidata käivitada ettevõtmisi, mille kaudu inimesed saavad häid kogemusi avalike asjade arutamises, otsustamises ja elluviimises osalemisest.
# Vabaühendused on organisatsioonidena hästi juhitud ning kasutavad oma töös läbimõeldud, innovaatilisi töövõtteid, senisest enam e-lahendusi.
* aidata ühtlustada vabaühenduste riigipoolse rahastamise põhimõtted, saavutades ühenduste ja avalikkuse huvidele vastavad reeglid ja nende järgimine nii projekti- kui ka tegevustoetuste jagamisel, aga ka ühenduste maksusoodustuste osas.
# Kodanikuühiskonna toimimist mõistab ja selles osaleb senisest rohkem Eesti inimesi.
* seista Eesti kodanikuühiskonna arengukontseptsioonis kokku lepitud kodanikualgatuse ja avaliku võimu koostööpõhimõtete järgimise eest ning tõsta kummagi poole teadlikkust nendest põhimõtetest.
# Vabakonda loovad toimivad koostöövõrgustikud, mille tegevus on nähtav ja mõju tuntav.
* koondada vabaühenduste seisukohti ja kaitsta nende huve ühendusi puudutavas õigusloomes ja arengukavades.
* koolitada ja nõustada vabaühendusi ning nende partnereid ühenduste arenguks ning tulemuslikuks koostööks olulistel teemadel.
* koguda, toimetada ja levitada vabaühenduste tegevuseks olulist informatsiooni eesti ja vene keeles.
* levitada maailmas infot Eesti kodanikuühiskonna saavutuste ja õppetundide kohta ning tuua Eestisse infot muu maailma headest praktikatest.
==Juhtimine==
'''EMSLi kui organisatsiooni struktuuri kuuluvad:'''
* <strong>üldkoosolek</strong> – kõrgeim organ, mille pädevuses on näiteks põhikirja muutmine, eesmärgi muutmine, nõukogu liikmete valimine, majandusaasta aruande kinnitamine jne. Üldkoosoleku kutsub kokku juhatus tavaliselt üks kord aastas.
* <strong>nõukogu</strong> – seaduse mõttes volinike koosolek, EMSLi pikemaajalist tegevust kavandav, juhatuse tegevust juhendav ja igapäevase tegevuse raamest väljuvaid küsimusi otsustav organ. Nõukokku kuuluvad 20142017. aasta seisuga [[AnneliIvo KanaVisak]], [[HilleJannus HinsbergJaska]], [[MargusKatrina RinkKoppel]], [[Leena Kivisild]], [[Liisa Past]], [[Mari-Liis Jakobson]], [[Martin Noorkõiv]], [[Margo Loor]] ja [[RasmusToomas RaskRoolaid]]. Varem on EMSLi nõukokku kuulunud [[Anneli Kana]], [[Hille Hinsberg]], [[Margus Rink]], [[Margo Loor]], [[Rasmus Rask]], [[Liia Hänni]], [[Krista Pedak]], [[Sandra Lillemaa]], [[Tarmo Tüür]], [[Barbi Pilvre]], [[Daniel Vaarik]], [[Maarja Mändmaa]], [[Kristina Mänd]], [[Mall Hellam]], [[Allar Jõks]], [[Rainer Nõlvak]], [[Eimar Veldre]], [[Aare Hõrn]], [[Lagle Parek]], [[Reet Valing]], [[Monika Salu]], [[Jüri-Ott Salm]], [[Toomas Trapido]], [[Jaan Manitski]], [[Rein Voog]], [[Madis Masing]], [[Uku Lember]], [[Reet Laja]], [[Mari Suurväli]], [[Jaak Võsa]], [[Kalle Laane]], [[Tuuli Rasso]], [[Margit Säre]], [[Heli Aru]], [[Aare Kasemets]] jt.
* <strong>meeskond</strong> – eesotsas üheliikmelise juhatusega korraldab igapäevast tegevust ning viib ellu tegevuskava. EMSLi juhataja on 20132018. aastaaastast augustistKai [[Maris Jõgeva]]Klandorf. Varem on EMSLi tegevjuhid olnud [[Maris Jõgeva]], [[Urmo Kübar]], [[Kristina Mänd]], [[Marit Otsing]], [[Kadri Kopli]], [[Heli Aru]], [[Heli Kask]] ja [[Rita Tamm]].
==Kodanikuühiskonna aasta tegija==
Aastast [[1996]] valitakse [[Kodanikuühiskonna aasta tegija]]t.
 
2013. aasta tegijad
* Aasta missiooniinimene: Jaan Aps ning Vahur Tõnissoo
* Aasta tegu: koostöö Paide kogukonna, linnavalitsuse, Järva maavalitsuse ja vabatahtlike vahel, tänu millele sündis [[Arvamusfestival]].
* Aasta avaliku võimu esindaja: Tartu Linnavalitsus
* Aasta ettevõtja: Reet Aus
2012. aasta tegijad:
*Aasta vabaühendus: [[Eesti Interneti Kogukond]]
*Aasta pioneer: [[Hooandja]]
*Aasta missiooniinimene: [[Johanna Maria Juhandi]]
*Aasta avaliku võimu esindaja: [[Kristel Altosaar]]
*Aasta ettevõte: [[MTÜ Abikäsi]]
*Aasta tegu: [[Avatud külaväravad]], [[Teeme ära!]].
*Aasta hääl: [[Silver Meikar]]
 
==Välislingid==
* [httphttps://www.ngoheakodanik.ee/emslemsli-tutvustus/ Kodulehekülg]
 
[[Kategooria:Eesti organisatsioonid]]
164

muudatust

Navigeerimismenüü