Aktsionär: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1689 baiti ,  5 aasta eest
artiklisse "Osanik" paigutatud sisu ümbertõstmine ja esmane toimetamine
(too artikkel räägib aktsionärist)
(artiklisse "Osanik" paigutatud sisu ümbertõstmine ja esmane toimetamine)
{{Toimeta|lisaja=Kruusamägi|aasta=2017|kuu=november}}
{{Liita|Osanik}}
[[Ettevõte|Ettevõtte]] '''aktsionär''' on [[füüsiline isik]] või [[juriidiline isik]], kellel on selle ettevõtte [[aktsia]]id.
 
Aktsionäridele võib viidata kui ettevõtte omanikele. Õiguslikult ei ole isik ettevõtte aktsionär, kuni tema nimi ja muud andmed kantakse aktsionäride registrisse.
 
Ettevõtte aktsionärid on juriidiliselt eraldiseisvad ettevõttest endast. Nad ei vastuta üldjuhul ettevõtte võlgade eest; ja aktsionäride vastutus ettevõtte võlgade eest piirdub aktsiatega, välja arvatud juhul, kui aktsionär on pakkunud [[tagatis]]t.
 
== Aktsionäride õigused ==
Aktsionäridele antakse erisoodustusi sõltuvalt varude liigist. Ettevõtte juhatus reguleerib üldjuhul äriühingut aktsionäride kasuks.
 
Vastavalt ettevõttele kohaldatavatele seadustele ja reeglitele võivad aktsionäride õigused sisaldada järgmist:
 
*Õigus oma aktsiaid müüa.
*Õigus hääletada direktorite nõukogu määratud direktorite poolt.
*Direktorite nimetamise õigus (kuigi praktika on vähemuste kaitse tõttu praktiliselt keeruline) ja ettepanek aktsionäride otsuste tegemiseks.
*[[Dividend]]ide õigus, kui need on deklareeritud.
*Õigus osta ettevõtte emiteeritud uusi aktsiaid.
*Õigus varale jääda pärast likvideerimist.
*Mõned osanikud peavad aktsionäride hulka sidusrühmade hulka, mis võivad hõlmata kõiki, kellel on majandusüksuse otsene või kaudne huvi. Näiteks *peetakse töötajaid, tarnijaid, kliente, kogukonda jne tavaliselt sidusrühmad, sest nad annavad panuse väärtust ja / või ettevõtte mõju avaldavad.
 
Aktsionärid võisid omandada oma aktsiad esmasel turul, märkides [[IPO]]-d ja pakkudes seega kapitali ettevõtetele. Kuid valdav enamus aktsionäridest omandas oma osad järelturul ja ei andnud kapitali otse ettevõttele.
 
==Vaata ka==

Navigeerimismenüü