Oopium: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 557 baiti ,  4 aasta eest
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
{{ToimetaAeg|kuu=mai|aasta=2009}}
'''Oopium''' (lad < kr ''opion'' 'magunamahl'; vanemas eestikeelses kirjanduses ka ''laudanum'', ''mekoonium'') on [[unimagun]]a valmimata [[kuparunimagunakupar|kupardest]]dest saadav kuivatatud [[piimmahl]],. mis sisaldab [[uimasti|uimastavaid]] aineid [[morfiin]]i (10–16%) ja [[kodeiin]]i (0,7–2,5%).
 
[[Euroopa farmakopöa]] järgi on [[droog]]iks [[tooroopium]] (''Opium crudum'') - magunaliste sugukonna taimeliigi unimaguna varaküpsuses kuparde kuivanud piimmahl, mis kogutakse kokku ja rullitakse kas pallikesteks ([[oopiumikummi]]) või peenestatakse pulbriks (jahvatatud oopium). (Raal, 418:2010b)
'''Oopium''' (lad < kr ''opion'' 'magunamahl'; vanemas eestikeelses kirjanduses ka ''laudanum'', ''mekoonium'') on [[unimagun]]a valmimata [[kupar]]dest saadav kuivatatud [[piimmahl]], mis sisaldab [[uimasti|uimastavaid]] aineid [[morfiin]]i (10–16%) ja [[kodeiin]]i (0,7–2,5%).
 
Tooroopium peaks sisaldama vähemalt 10% [[morfiin]]i ja [[kodeiin]]i vähemalt 0,1%.
 
Oopiumist toodetavat [[heroiin]]i tarvitatake peamiselt [[narkootikum]]ina. (Raal, 419:2010b)
 
Oopiumi tarvitamine tekitab väikeste koguste puhul alguses ärritust, hiljem mõjub rahustavalt, valuvaigistavalt ja uinutavalt. Oopiumi korduv tarvitamine tekitab [[ravimisõltuvus]]e. Oopium ja selle valuvaigistavad [[alkaloid]]id on [[narkootikum]]id ja nendest valmistatud [[ravim]]ite üle peetakse eriarvestust.
 
1990. aastatel pärines enamik oopiumitoodangust [[Birma]]st.
 
==Kasutatud kirjandus==
 
*[[Ain Raal]], "[[Farmakognoosia: Õpik kõrgkoolidele]]", lk 417-419, [[Tartu Ülikooli Kirjastus]], lk 548–549, 2010b
 
== Viited ==
24 052

muudatust

Navigeerimismenüü