Louis XVIII: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
CommonsDelinker (arutelu | kaastöö)
P sarnanema millele > millega
3. rida: 3. rida:
'''Louis XVIII''' ([[17. november]] [[1755]] – [[16. september]] [[1824]]) oli [[Prantsusmaa]] [[Prantsusmaa kuningas|kuningas]] [[6. aprill]]ist [[1814]] kuni [[20. märts]]ini [[1815]] ning [[8. juuli]]st [[1815]] kuni [[16. september|16. septembrini]] [[1824]]. Louis XVIII oli eelviimane kuningas [[Bourbonid]]e [[dünastia]]st Prantsuse troonil.
'''Louis XVIII''' ([[17. november]] [[1755]] – [[16. september]] [[1824]]) oli [[Prantsusmaa]] [[Prantsusmaa kuningas|kuningas]] [[6. aprill]]ist [[1814]] kuni [[20. märts]]ini [[1815]] ning [[8. juuli]]st [[1815]] kuni [[16. september|16. septembrini]] [[1824]]. Louis XVIII oli eelviimane kuningas [[Bourbonid]]e [[dünastia]]st Prantsuse troonil.


Louis XVIII on [[Louis XVI]] noorem ning [[Charles X]] vanem vend, kes asub Prantsusmaa troonile pärast [[Napoléon I|Napoleoni]] esimest troonist loobumist, pannes aluse [[Bourbonide restauratsioon]]ile, on seejärel sunnitud pealt vaatama Napoleoni naasmist [[Pariis]]i ning nägema, kuidas Napoleonile vastu saadetud [[sõjavägi]] oma endise juhi poole üle läheb. [[18. juuni]]l 1815 kaotab Napoleon [[Waterloo lahing]]u ning on sunnitud teist korda troonist loobuma. Nüüd alustab Louis XVIII teist korda Bourbonide restauratsiooni. Napoleoni saja päeva eest määratakse Prantsusmaale erakordselt rängad [[reparatsioon]]id (osade hinnangute kohaselt hullemad, kui Versailles rahu tingimused Saksamaale), mis jahutavad mõneti Napoleoni populaarsust, ent ei tõsta eriti Louis XVIII oma.
Louis XVIII on [[Louis XVI]] noorem ja [[Charles X]] vanem vend, kes asub Prantsusmaa troonile pärast [[Napoléon I|Napoleoni]] esimest troonist loobumist, pannes aluse [[Bourbonide restauratsioon]]ile, on seejärel sunnitud pealt vaatama Napoleoni naasmist [[Pariis]]i ning nägema, kuidas Napoleonile vastu saadetud [[sõjavägi]] oma endise juhi poole üle läheb. [[18. juuni]]l 1815 kaotas Napoleon [[Waterloo lahing]]u ning oli sunnitud teist korda troonist loobuma. Siis alustas Louis XVIII teist korda Bourbonide restauratsiooni. Napoleoni saja päeva eest määrati Prantsusmaale erakordselt rängad [[reparatsioon]]id (osade hinnangute kohaselt hullemad kui [[Versailles' rahu]] tingimused Saksamaale), mis jahutasid mõneti Napoleoni populaarsust, ent ei tõstnud eriti Louis XVIII oma.


Louis XVIII oli tüse ning haiglane, üsna sarnane oma vanemale vennale, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud. Kuigi Louis ei muuda alguses eriliselt Napoleoni loodud riigisüsteemi, ei anna ka see tema populaarsusele midagi juurde. Hiljem langeb Louis XVIII ultratagurlike rojalistide mõju alla ning tema maine rahva silmis langeb veelgi. Ometi võlgneb Prantsusmaa Louis XVIII palju, kuna just tema oli see, kes aitas Prantsusmaal üle saada Napoleoni viimaste sõdade ning reparatsioonide tekitatud sügavast kriisist. Ent pigem mäletas rahvas siiski seda, et Louis XVIII oli kogu revolutsiooni, Napoleoni valitsemisaja ning Napoleoni sada päeva veetnud eksiilis, et ta oli võimule tulnud võõrvägede abiga ning nende otsusel.
Louis XVIII oli tüse ja haiglane, üsna sarnane oma vanema vennaga, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud. Kuigi Louis ei muutnud alguses eriti Napoleoni loodud riigisüsteemi, ei andnud see tema populaarsusele ka midagi juurde. Hiljem langes Louis XVIII ultratagurlike [[rojalism|rojalistide]] mõju alla ning tema maine rahva silmis langes veelgi. Ometi võlgneb Prantsusmaa Louis XVIII palju, kuna just tema oli see, kes aitas Prantsusmaal üle saada Napoleoni viimaste sõdade ja reparatsioonide tekitatud sügavast kriisist. Ent pigem mäletas rahvas siiski seda, et Louis XVIII oli kogu revolutsiooni, Napoleoni valitsemisaja ja Napoleoni sada päeva veetnud eksiilis, et ta oli võimule tulnud võõrvägede abiga ja nende otsusel.


Kui Louis XVIII 1824. aastal sureb, leinab rahvas (ja eriti uuem põlvkond) pigem Napoleoni, kelle hiilgus ja populaarsus on saanud uut jõudu tema surma läbi kolm aastat varem. Louis XVIII meenutas rahvale pigem vana ja tagurlikku režiimi. Üsna pea pärast Napoleoni surma tekib müüt (kahtlus) tema mürgitamise kohta ning teadagi, kelle poole rahvas näpuga näitab.
Kui Louis XVIII 1824. aastal suri, leinas rahvas (ja eriti uuem põlvkond) pigem Napoleoni, kelle hiilgus ja populaarsus oli saanud uut jõudu tema surma läbi kolm aastat varem. Louis XVIII meenutas rahvale pigem vana ja tagurlikku režiimi. Üsna pea pärast Napoleoni surma tekkis müüt (kahtlus) tema mürgitamise kohta ning teadagi, kelle poole rahvas näpuga näitas.


Kui Louis XVIII sai võimule suhteliselt vanana, siis tema järel troonile tõusev noorem vend [[Charles X]] on oma vanemast vennast kõigest kaks aastat noorem.
Kui Louis XVIII sai võimule suhteliselt eakalt, siis tema järel troonile tõusnud noorem vend [[Charles X]] oli oma vanemast vennast kõigest kaks aastat noorem.





Redaktsioon: 16. juuli 2017, kell 22:20

Louis XVIII
Louis XVIII

Louis XVIII (17. november 175516. september 1824) oli Prantsusmaa kuningas 6. aprillist 1814 kuni 20. märtsini 1815 ning 8. juulist 1815 kuni 16. septembrini 1824. Louis XVIII oli eelviimane kuningas Bourbonide dünastiast Prantsuse troonil.

Louis XVIII on Louis XVI noorem ja Charles X vanem vend, kes asub Prantsusmaa troonile pärast Napoleoni esimest troonist loobumist, pannes aluse Bourbonide restauratsioonile, on seejärel sunnitud pealt vaatama Napoleoni naasmist Pariisi ning nägema, kuidas Napoleonile vastu saadetud sõjavägi oma endise juhi poole üle läheb. 18. juunil 1815 kaotas Napoleon Waterloo lahingu ning oli sunnitud teist korda troonist loobuma. Siis alustas Louis XVIII teist korda Bourbonide restauratsiooni. Napoleoni saja päeva eest määrati Prantsusmaale erakordselt rängad reparatsioonid (osade hinnangute kohaselt hullemad kui Versailles' rahu tingimused Saksamaale), mis jahutasid mõneti Napoleoni populaarsust, ent ei tõstnud eriti Louis XVIII oma.

Louis XVIII oli tüse ja haiglane, üsna sarnane oma vanema vennaga, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud. Kuigi Louis ei muutnud alguses eriti Napoleoni loodud riigisüsteemi, ei andnud see tema populaarsusele ka midagi juurde. Hiljem langes Louis XVIII ultratagurlike rojalistide mõju alla ning tema maine rahva silmis langes veelgi. Ometi võlgneb Prantsusmaa Louis XVIII palju, kuna just tema oli see, kes aitas Prantsusmaal üle saada Napoleoni viimaste sõdade ja reparatsioonide tekitatud sügavast kriisist. Ent pigem mäletas rahvas siiski seda, et Louis XVIII oli kogu revolutsiooni, Napoleoni valitsemisaja ja Napoleoni sada päeva veetnud eksiilis, et ta oli võimule tulnud võõrvägede abiga ja nende otsusel.

Kui Louis XVIII 1824. aastal suri, leinas rahvas (ja eriti uuem põlvkond) pigem Napoleoni, kelle hiilgus ja populaarsus oli saanud uut jõudu tema surma läbi kolm aastat varem. Louis XVIII meenutas rahvale pigem vana ja tagurlikku režiimi. Üsna pea pärast Napoleoni surma tekkis müüt (kahtlus) tema mürgitamise kohta ning teadagi, kelle poole rahvas näpuga näitas.

Kui Louis XVIII sai võimule suhteliselt eakalt, siis tema järel troonile tõusnud noorem vend Charles X oli oma vanemast vennast kõigest kaks aastat noorem.


Eelnev
Louis XVII
Prantsusmaa kuningas
18151824
Järgnev
Charles X