Kapten (jalgpall): erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
{{keeletoimeta}}
{{viited}}
'''Jalgpallimeeskonna kapten''' on meeskonna liige, kes on valitud meeskonna juhiks väljakul: enamasti on selleks üks vanemaid või suuremate kogemustega mängija meeskonnas või mängija, kes suudab tugevalt mängu mõjutada. Meeskonna kaptenit saab tavaliselt tuvastada selle järgi, et ta kannab mängu ajal [[Käepael|käepaelakaptenipael]]a. Kui kapten välja vahetatakse, annab ta oma kaptenipaela üle mängus olevale mängijale, kes kannab kapteni kohustusi mängu lõpuni.
 
==Kohustused==
Ainuke ametlik kapteni kohustus, mis on määratletud [[Mängureeglid (jalgpall)|mängureeglitega]], on osaleda [[Mündi viskamine|mündi viskamisel]] enne mängu [[Avalöök (jalgpall)|avalööki]] (poolte valimise peale) ja enne [[Penaltiseeria (jalgpall)|penaltiseeriat]]. Vastupidi väidetele, mida mõnikord esitatakse, ei ole reeglit, mis annaks kaptenile eriõiguse vaielda [[Kohtunik (jalgpall)|kohtuniku]] tehtud otsusega. Ent kohtunikud mõnikord räägivad kapteniga tema meeskonna üldisest käitumisest.
 
Kui toimub autasustaminemängujärgne autasustamise tseremoonia (peale mängu nagu võistlusturniiri finaali), siis tavaliselt kapten juhib oma meeskonna medaleid vastu võtma. Iga karika, mille meeskond võidab, võtab vastu kapten, kes on ka esimene, kes selle üles heiskab.
 
Kapten on tavaliselt see, kes viib meeskonna õigele kursile: kui moraal on madal, siis on kapten see, kes tegeleb sellega, et oma meeskonna vaimu tõsta.
 
Kapten võib mõne kindla mängu jaoks algirvistust koos peatreeneriga otsustada. Noorte- või vaba aja jalgpallisamatöörjalgpallis, võtab kapten tihti ülesanded, mis oleks kõrgemal tasemel määratud [[Peatreener (jalgpall)|peatreenerile]].
 
==Klubi==
''Klubi kapten'' määratakse tavaliselt [[Hooaeg (sport)|hooajaks]]. Kui ta mängus ei osale, siis on asekapten see, kes määratakse tema ülesandeid täitma.
 
Mängu kapten on esimene mängmängija, kes tõstab [[karikas|karika]], kui meeskonnameeskond peaks selle võitma, isegi kui ta pole klubi kapten. Hea näide sellest oli [[1999. aasta UEFA Meistrite Liiga Finaal]], kus mängu kapten [[Peter Schmeichel]] tõstis karika, kuna klubi kapten [[Roy Keane]] oli võistluskeelu all. [[2012. aasta UEFA Meistrite Liiga Finaal|2012. aasta UEFA Meistrite Liiga Finaalisfinaalis]], tõstis mängu kapten (kes oli klubi asekapten) [[Frank Lampard]] karika üles koos klubi kapteni [[John Terry]]<nowiki/>ga (kes oli võistluskeelu all, kui sai loa UEFA poolt). <ref>[http://www.dailystar.co.uk/football/view/252083/Champions-League-Final-2012-Keane-to-see-John-Terry-lift-cup/]</ref>
 
Klubi võib määrata kaks erinevat rolli: klubi kapten, kes esindab mängijaid suhtekorraldaja rollis, ja korrespondent väljakul. [[Manchester United]] on omanud mõlemat tüüpi kapteneid; [[Roy Keane]] oli klubi kapten väljakul ''ja'' väljaspool väljakut aastatel 1997–2005, kuna ta oli regulaarselt algrivistuses, kuid tema mantlipärija [[Gary Neville]], kes oli nominaalselt klubi kapten alates aastast 2005–2010 alustas algrivistuses väga vähe, kuna ta oli tihti vigastatud ning tema eemalolekul valiti teised mängijad ([[Rio Ferdinand]] või asekapten [[Ryan Giggs]]) kes juhiks meeskonda väljakul, nagu näiteks 2008. aasta (Ferdinand oli kapten kuna ta oli algrivistuses, ning Giggs kes vahetusest sisse) ja 2009. aasta UEFA Meistrite Liiga finaalides, vastavalt.
 
''Asekapten'' on mängija, kes võtab üle kapteni kohustused kui klubi kapten ei ole algrivistuses või kui ta on mängu käigus välja vahetatud või välja saadetud. Asekapten on tihti määratud uueks klubi kapteniks kui eelmine peaks sellest kohast lahkuma, nagu näiteks [[Iker Casillas]] kes võttis [[Raúl González]]ilt kapteni koha üle [[Real Madrid]]is ja [[Philipp Lahm]] võttis [[Mark van Bommel]]i koha [[Müncheni Bayern]]is. Casillas ja Lahm olid kaptenid oma rahvuskoondistes, vastavalt Hispaania ja Saksamaa, kui nad said samad rollid ka oma klubides. Kaptenitena on nad mänginud üksteise vastu 2010 MM poolfinaalis ja 2012 UEFA Meistrite Liiga poolfinaalis.
 
Hea suhe peatreeneri ning kapteni vahel on väga oluline. Samuti on oluline, et kaptenil oleks hea suhe ka klubi poolehoidjatega. Klubi kapteni olulised omadused sisaldavad veel otsusvõimet ja vastupidavust, saama kõikidega hästi läbi, ning olema intelligentne, taktikaliselt mõtlev mängija. Klubi kaptenid saavad võta ka kindlaid kohustusi kui mängiv töötaja, nagu näiteks korraldada moraali tõstvaid üritusi ja vaadata noorte mängijate üle.
 
Hooaegadel [[2006–07 Chelsea FC hooaeg|2006-07]] ja [[2007–08 Chelsea FC hooaeg|2007-08]] sisaldas [[Chelsea FC]] meeskond nelja mängijat, kes olid siis kaptenid oma riigi rahvuskoondises; [[John Terry]] (Inglismaa), [[Michael Ballack]] (Saksamaa), [[Didier Drogba]] (Elevandiluurannik) ja [[Andriy Shevchenko]] (Ukraina).
 
 
 
==Rahvuskoondis==
 
[[2010. aasta jalgpalli maailmameistrivõistlused|2010. aasta MM-i]] ajal Lõuna-Aafrikas, oli Saksamaal kolm kaptenit. [[Michael Ballack]] oli juhtinud rahvuskoondist alates 2004. aastast, kaasaarvatud edukal 2010. aasta MM-i valikturniiril, aga ta ei saanud kaasa teha finaalturniiril, kuna ta sai just enne seda vigastada. [[Philipp Lahm]] määrati kapteniks Lõuna-Aafrikas, aga kuna ta jäi haigeks, siis ei saanud ta Saksamaa viimasest mängust osa võtta, [[Bastian Schweinsteiger]] oli kipper selleks mänguks, mis oli kolmanda koha mäng. Lahm ütles hilisemas intervjuus, et ta ei loobuks kapteni kohast kui Ballack tagasi oleks, tekitades vaidluse, niiet meeskonna peatreener [[Oliver Bierhoff]] selgitas olukorda öeldes "Philipp Lahm on MM-il kapten ja Michael Ballack on ikka kapten". <ref>{{cite web | url = http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,704913,00.html | title = A Power Struggle on the German National Team? | publisher = Spiegel Online | date = 6. juuli 2010 | accessdate = 17. veebruar 2012}}</ref> <ref>{{cite web | url = http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,704743,00.html | title = The Team Is 'Winning Hearts Beyond Germany's Borders' | publisher = Spiegel Online | date = 5. juuli 2010 | accessdate = 17. veebruar 2012}}</ref> Lõpuks Lahm jäigi kapteniks, kuna Ballack ei saanud enam kutset koondisse.<ref>[http://sportsillustrated.cnn.com/2012/writers/ben_lyttleton/06/22/euro-2102-lahm-germany/index.html]</ref> <ref>[http://www.goal.com/en-india/news/477/euro-2012/2012/06/27/3204679/when-the-going-gets-tough-germany-gets-going-perennial?source=breakingnews]</ref>
 
 
==Vaata ka==
 
* [[Kapten (sport)]]
 

Navigeerimismenüü