Erinevus lehekülje "Bonn" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 57 baiti ,  3 aasta eest
P
resümee puudub
P
'''Bonn''' on linn [[Saksamaa]]l [[Nordrhein-Westfalen]]i liidumaa lõunaosas. Asub [[Rein]]i jõe ääres 20 km [[Köln]]ist lõunas.
 
LinnaÜhena ajaluguSaksamaa ulatubvanimatest ülelinnadest 2000pidas aastaBonn tagasi, mistõttu kuulub ta Saksamaa vanimate linnade hulka. Aastalaastal [[1989]] pidas ta oma 2000. sünnipäeva, kus tähistati esimese rooma laagri asutamist Reini jõe äärde aastal 12 e.KreKr.
 
Aastatel [[1949]] kuni [[1990]] oli Bonn Saksamaa pealinn ja kuni [[1999]]. aastani asus seal Saksamaa Liitvabariigi parlament [[Bundestag]].
 
== Ajalugu ==
Aastal [[1794]] vallutasid linna [[Napoleon]]i väed. Aastal [[1815]] läks Bonn [[Preisimaa kuningriik|Preisimaa]] koosseisu. Pärast [[Esimene maailmasõda|Esimest maailmasõda]] oli Bonn okupeeritud [[Suurbritannia|Briti]] ja seejärel [[Prantsusmaa|Prantsuse]] vägede poolt [[1926]]. aastani.
 
[[Teine maailmasõda|Teises maailmasõjas]] hävis 30% Bonni hoonetest. Linna okupeerisid Briti väed. [[3. november|3. novembril]] [[1949]] sai Bonnist [[Saksamaa Liitvabariik|Saksamaa Liitvabariigi]] ajutine pealinn [[1990]]. aastani. Kuigi pealinnatiitlilepealinnaks pretendeerisid ka näiteks suurlinnad [[Frankfurt]] ja [[Stuttgart]], otsustas Lääne-Saksamaa toonane kantsler [[Konrad Adenauer]] pealinnaks teha just Bonni, sest tema nägemustes pidi tulevikus taasühinenud Saksamaa pealinnaks saama just Berliin, ning kui Frankfurt või Stuttgart oleks pealinnaks saanud, oleks võinud toetus Berliini uuesti pealinnaks saamisele langedaväheneda.
 
PealePärast Saksamaa taasühinemist sai Berliin uuesti pealinnaks. Alguses plaaniti valitsus jätta Bonni, kuna Berliini ajalugu oli liiga tugevalt seotud Saksa keisririigi, Weimari vabariigi ja Kolmanda Reichiga, ning Bonn asub lähemal Euroopa Liidu peakorterile [[Brüssel|Brüsselis]]. 20. juunil 1991 korraldati Liidupäeva hääletus, kus võeti 338-:320 vastu otsus kolida valitsus üle Berliini. Valitsuse Bonni jäämist pooldasid eelkõige nooremad, ning lõunaLõuna- ja lääneLääne-Saksamaa saadikud, vastukaaluks vanematele, ning põhja- ja idaosa saadikutele.
 
Kompromissiks lubati siiski osadel ministeeriumitel (näiteks kaitse- ja põllumajandusministeerium) jääda Bonni. Tänagi tegutsevad Berliinis ainult nende ministeeriumite tippjuhid, Bonnis18 000 riigiametnikust töötab Bonnis veel ligi 8000 18000 riigiametnikust. Berliinis vajamineva ehitustöö tõttu asusid Saksamaa liiduvalitsus ja [[Bundestag]] Bonnis [[1999]]. aastani Bonnis.
 
== Vaata ka ==
122 725

muudatust

Navigeerimismenüü