Erinevus lehekülje "Morphy arv" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 6 baiti ,  4 aasta eest
resümee puudub
P (Andres teisaldas lehekülje Morphy number pealkirja Morphy arv alla)
[[Pilt:Morphy Löwenthal 1858.jpg|right|thumb|300Ppx|Morphy ja [[Johann Löwenthal]], kelle Morphy number oli 1]]
'''Morphy numberarv''' on mõõtarv, mis näitab maletaja seose astet [[Paul Morphy]]ga, kes oli mitteametlik malemaailmameister aastail 1858–1862.
 
Maletajail, kes mängisid Paul Morphyga isiklikult, on Morphy numberarv 1; maletajail, kes ei mänginud Murphyga, kuid mängisid isikuga, kelle Morphy numberarv on 1, on Morphy numberarv 2 jne. Näiteks endise maailmameistri [[Viswanathan Anand]]i Morphy numberarv on 5; ta mängis [[Efim Geller]]iga (Morphy numberarv 4), kes mängis [[Salo Flohr]]iga (Morphy numberarv 3), kes mängis [[Géza Maróczy]]ga (Morphy numberarv 2), kes mängis [[John Owen]]iga (Morphy numberarv 1), kes mängis Morphyga.
 
Kuigi Morphy mängis üle saja maletajaga, on neist nimeliselt teada kuus: [[Adolf Anderssen]], [[Henry Bird]], [[James Mortimer]], [[John Owen]], [[Louis Paulsen]] ja [[George Salmon]]. Nende kõigi Morphy numberarv on 1 ja neist algavad kõik tänaseni teada olevad järgnevusliinid.
 
Aprillis 2016 olid elus järgmised tuntud maletajad, kelle Morphy numberarv on 3: [[Leonard Barden]], [[Pal Benko]], [[Arthur Bisguier]], [[Melvin Chernev]], [[Dennis Horne]], [[Borislav Ivkov]], [[Erik Karklins]], [[Franciscus Kuijpers]], [[Aleksandar Matanović]], [[Friðrik Ólafsson]], [[Jonathan Penrose]], [[Oliver Penrose]] ja [[Peter Swinnerton-Dyer]]. Ka [[Paul Keres]]e Morphy numberarv oli 3; ta mängis [[Géza Maróczy]]ga (Morphy number 2), kes mängis [[Henry Bird]]iga (Morphy number 1), kes mängis Morphyga. See tähendab, et kõigi Paul Keresega mänginud maletajate Morphy number on 4, kui neil ei ole kõrgematväiksemat Morphy numbritarvu.
 
Praeguse maailmameistri [[Magnus Carlsen]]i Morphy numberarv on 5.
 
==Vaata ka==

Navigeerimismenüü