Erinevus lehekülje "Ühendus Prantsuse Demokraatia eest" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (valitus > valitsus)
'''Ühendus Prantsuse Demokraatia Eest''' ([[prantsuse keel]]es: ''Union pour la Démocratie Française'', UDF) onoli [[Prantsusmaa]] [[paremtsentsrism|paremtsentristlik]] [[erakond]]. See asutati [[1968]] väikeste parteide liiduna (''Parti radical'', ''Parti républicain'' – hilisema nimega ''Démocratie Libérale'' ja ''Centre des démocrates sociaux'') presidendi [[Valéry Giscard d'Estaing]]i toetuseks. Kaks esimest läksid üle presidendi [[Jacques Chirac]]i parteisse [[Ühendus Rahvaliikumise Eest]] (UMP), mistõttu CDS jäi ainsana UDFi. Partei liider on [[François Bayrou]]. UDF on [[Jean-Pierre Raffarin]] ja [[Dominique de Villepin]]i juhtitava valitsuse noorim partner, kuigi UDF ise ei kuulu valitsusse.
 
== Ideoloogia ==
UDFi ideoloogiliseks aluseks on [[kristlik demokraatia]] ja [[euroföderalism]]. Kuni [[2002]]. aastani moodustasid partei liikmeskonna need parempoolsed, kes ei pooldanud ei Chiraci ega paremäärmuslikke parteisid. Erakonna majanduspoliitika oli vastuoluline segu vasak- ja parempoolsusest. See viis majandusvabadust toetavate liberaaldemokraatide eraldumiseni UDFist. Ka partei sotsiaalpoliitika oli segu [[konservatism]]ist (homoseksuaalide partnerlusseaduse vastustamine) ja märgatavalt liberaalsemast poliitikast.
 
== HetkeseisPartei lõpp ==
 
Paljud erakonna liidrid lahkusid 2002. aastal, kui asutati UMP, jättes François Bayrou' poliitilisse isolatsiooni. Osaledes Raffarini kabinetis, kritiseeris UDF mõnikord valitsust, kuid ei soovinud ise lahkuda [[enamusvalitsus]]est. UDF säästis [[Gilles de Robien]]i valitsuse, kuid lahkus [[31. märts]]il [[2004]] [[opositsioon]]i valitsusevahetuse ajal, kuuludes samal ajal parlamendienamusse.
 
2004. aastal oli UDF koos [[Itaalia]] [[Karikakrapartei]]ga [[Euroopa Demokraatlik Partei|Euroopa Demokraatliku Partei]] asutajaliige.
 
2007. aastal partei tegevus lõpetati.
 
[[Kategooria:Prantsusmaa parteid]]
112 269

muudatust

Navigeerimismenüü