Ürgloodus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 592 baiti ,  5 aasta eest
resümee puudub
P (Tühistati kasutaja Alicenarep (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Legobot.)
Resümee puudub
Ürgloodus ehk metsik loodus (Wilderness) on väga vähesel määral või täiesti puutumata looduslik ala. Metsistunud liigirikas keskkond kuulub liikide säilivuse ja ohutuse eesmärgil looduskaitse valdkonda. Ürglooduse alla kuuluvad maha jäetud taluhoovid, pargid, veekogud, sood, rabad ja metsad.
{{See artikkel| räägib loodusest; filmi kohta vaata artiklit [[Metsik loodus (film)]]}}
{{ToimetaAeg|kuu=august|aasta=2010}}
'''Ürgloodus''' ehk '''metsik loodus''' ehk '''põlisloodus''' on [[loodus]], mida [[inimtegevus]] (kultuur) pole oluliselt muutnud.
 
Alal puudub täielik või osaline inimtegevus. Metsistunud looduses on keeruline liikuda ühest sihtkohast teise. Tormid murravad puid, taimed kasvavad tohutult suureks ja sealses keskkonnas elavad loomad võivad osutada inimestele ohtlikuks. Metsistunud aladel tekkinud veesilmad on inimeste poolt kasutamata. Veekogud kattuvad taimedega ja sulanduvad loodusega ühte.
== Vaata ka ==
*[[Ürgmets]]
*[[Kõnnumaa]]
 
Eestis esineb palju ürgloodust, mis on kaitstud erinevate seadustega. Näiteks Jõgeva maakonnas asuv Laiuse siniallikas, mis on kaitse all olev ürglooduse objekt. Ürglooduses esineb kauneid vaatepilte, näiteks Tuhala Nõiakaevu keemine.
[[Kategooria:Loodus]]
1

muudatus

Navigeerimismenüü