Erinevus lehekülje "Austraalia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P (parandasin skripti abil kriipsud + Koondasin skripti abil viited)
* kohtuvõim: [[Austraalia ülemkohus]] ja teised föderaalkohtud, mille kohtunikud määrab kindralkuberner täitevnõukogu soovitusel.
 
Parlamendi ülemkojas ehk senatis on 76 senaatorit: 12 igast osariigist ja 2 kummaltki mandriosa territooriumiteltterritooriumilt ([[Austraalia pealinna ala]] ja [[Põhjaterritoorium]]). Alamkojas ehk esindajatekojas on 150 liiget, kes valitakse ühemandaadilistes [[valimisringkond]]ades; igast osariigist on vähemalt 5 saadikut. Valitsuse moodustab partei, kellel on esindajatekoja enamuse toetus, partei juhist saab peaminister. Kui ükski partei ei saavuta enamuse toetust, määrab peaministri kindralkuberner.
 
Nii föderaaltasandil kui ka osariikides moodustab valitsuse tavaliselt üks kahest rühmast: [[Austraalia Tööpartei]] (leiboristid, ''Australian Labor Party'') või [[Koalitsioon (Austraalia)|Koalitsioon]] (''Coalition''), kuhu kuuluvad [[Austraalia Liberaalne Partei]] (''Liberal Party of Australia'') ja selle väiksem liitlane [[Austraalia Rahvuspartei]] (''National Party of Australia''). Austraalia parlamentidesse on jõudnud ka väiksemad parteid ja sõltumatud kandidaadid, enamasti küll ülemkodadesse.

Navigeerimismenüü