Erinevus lehekülje "Dadaism" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 227 baiti ,  4 aasta eest
resümee puudub
{{See artikkel|räägib kunstivoolust; USA alternatiivrocki ansambli kohta vaata artiklit [[Dada (ansambel)]]}}
 
'''Dadaism''' on modernistlik [[kirjandusvool|kirjandus-]] ja [[kunstivool]], mis tekkis neutraalses[[Esimene maailmasõda|Esimese maailmasõja]] ajal [[Šveits]]is [[Zürich]]is ning oli valitsevaks kultuuriliikumiseks aastatel [[1916]]–[[1922]]. Dadaismi algatajateks loetakse nii kirjanikke kui ka [[maalikunstnik]]ke, muuhulgasteiste seas [[Tristan Tzara]], [[Hans Arp]], [[Marcel Janco]]. Samalaadne liikumine sündis peaaegu samaaegselt ka [[New York|New Yorgis]] ja selle eesotsas oldolid [[Marcel Duchamp]], [[Francis Picabia]] ja [[Man Ray]].
 
Dadaiste onmõjutas suuresti mõjutanudmaailmasõda, mille julmus kriipsutas alla olemasolu mõttetust. [[EsimeneRatsionalism]] maailmasõdaja [[loogika]] kuulutati laastavate sõdade peamisteks süüdlasteks. Dadaiste ühendas viha sõja vastu. Nad leiavadleidsid, et kogu läänekultuur onoli suremas. Progressi-müüt onoli täielikult hävinud. Elu tajutaksetajuti kui midagi hetkelistajutist ja mõistetamatut, kaobkadus ambitsioon luua midagi uut tulevaste põlvede jaoks. Dadaiste ühendas viha sõja vastu.
 
Dadaistid leiavadleidsid, et ka kunsti enda tähendus ja eesmärk on muutunud küsitavaks. Lõhe tõe ja sõnade vahel muudab sõnad mõttetuks.
 
== Dadaismi tunnused ==
*luule visuaalse külje tähtsustamine
*kõlaefektidele rajatud luuletused
*[[automaatkirjutamine|automaatkirjutamise]] rakendamine
*dogmade, loogilise mõtlemise eitamine
 
Dadaistid laenavadlaenasid ilma valehäbita teistelt suundadelt - [[kubism|kubistidelt]] kollaažitehnika[[kollaaž]]itehnika, [[futurism|futuristidelt]] tüpograafilised trikid, [[ekspressionism|ekspressionistidelt]] vaba värvikasutuse, püüde suurema spontaansuse ja keele foneetilisuse poole.
 
Tuntuim dadaistlik luuletaja onoli [[Tristan Tzara]], kes arendas välja väga kaootilise, segase, metsiku keele ja kelle eesmärk oli lõhkuda kunsti pühadust. Mõned tema tekstidest on saanud dada meelelaadi klassikalisteks väljendusteks. Tema tekstid on nii kaootilised ja segased, et neid võib nimetada verbaalseks [[deliirium]]iks. Kuid Tzara leidis, et dada peabki jääma mõistetamatuks, dada sureb siis, kui hakkab end tõsiselt võtma.
 
Dada hääbus 1920. aastate alguses. Täpsemalt - dada suubus [[Sürrealism|sürrealismi]], mida ongi tihti nähtud prantslasliku dadana.
 
==Välislingid==

Navigeerimismenüü