Mainz: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P asendikaart = Saksamaa
Resümee puudub
24. rida: 24. rida:


===Ajalugu===
===Ajalugu===
Rooma provintsipealinna ''Moguntiacum''i rajati piiskopitool [[Rooma keisririik|Vana-Rooma aegadel]], kuid amet muutus tõeliselt tähtsaks pärast ülendamist peapiiskopkonnaks aastatel 780-782. Mainzi kiriklikku ja ilmalikku tähtsust dateeritakse alates Püha [[Bonifatius]]e saamisest piiskopitoolile aastal 747.

Mainzi peapiiskop-kuurvürst oli ka Saksamaa (üks kolmest Saksa-Rooma riigi titulaarkuningriigist, teised kaks olid Itaalia ja Burgundia) [[ülemkantsler]] ja sellisena esimene keisririigi kõigi kiriklike ja ilmalike vürstide seas ning allus ainult [[Saksa-Rooma keiser|keisrile]]. Tema poliitiline roll, peamiselt osariikide ja keisri vahendajana, oli märkimisväärne.


Aastal 1793. märtsist kuni juulini eksisteeris Mainzis praeguse [[Saksamaa]] territooriumi esimene demokraatlik vabariik - [[Mainzi Vabariik]] (''Mainzer Republik''), mis asutati [[Prantsuse revolutsioon]]i mõjudel Mainzi Jakobiinide ordu ''Gesellschaft der Freunde der Freiheit und Gleichheit'' poolt.
Aastal 1793. märtsist kuni juulini eksisteeris Mainzis praeguse [[Saksamaa]] territooriumi esimene demokraatlik vabariik - [[Mainzi Vabariik]] (''Mainzer Republik''), mis asutati [[Prantsuse revolutsioon]]i mõjudel Mainzi Jakobiinide ordu ''Gesellschaft der Freunde der Freiheit und Gleichheit'' poolt.

Ilmalikustamistega, 1803. aasta ''[[Saksamaa mediatisatsioon|Reichsdeputationshauptschluss]]'' ([[Saksamaa mediatisatsioon]]), kaotas kuurvürstkond oma vasakkalda territooriumid [[Prantsusmaa Esimene Vabariik|Prantsusmaale]], paremkalda alad piki Maini Frankfurdist allavoolu [[Hessen-Darmstadti maakrahvkond|Hessen-Darmstadti]] ja [[Nassau hertsogkond|Nassau]] vürstidele ning Eichsfeldi ja Erfurdi [[Preisi kuningriik|Preisi kuningriigile]]. Kuurvürst [[Karl Theodor von Dalberg]] säilitas Aschaffenburgi ala kui [[Aschaffenburgi vürstkond|Aschaffenburgi vürstkonna]]. Aastal 1810 ühendas Dalberg Aschaffenburgi, [[Frankfurdi suurhertsogkond|Frankfurdi]], [[Wetzlari krahvkond|Wetzlari]], [[Hanau]] ja [[Fulda]], et moodustada aastal 1810 uus [[Frankfurdi suurhertsogkond|Frankfurdi suurhertsogkond]]. Dalberg astus tagasi aastal 1813 ja 1815. aasta [[Viini kongress]]iga jagati tema territooriumid [[Baieri kuningriik|Baieri kuningriigi]], [[Hesseni kuurvürstkond|Hessen-Kasseli kuurvürstkonna]], [[Hesseni suurhertsogkond|Hesseni suurhertsogkonna]] ja [[Frankfurdi vabalinn|Frankfurdi vabalinn]]a vahel.


== Välislingid ==
== Välislingid ==


*[http://www.mainz.de/ Mainzi koduleht]
*[http://www.mainz.de/ Mainzi koduleht]
==Vaata ka==
*[[Mainzi kuurvürstkond]]
{{commons|Mainz}}
{{commons|Mainz}}



Redaktsioon: 20. detsember 2016, kell 22:37

Mainz

saksa Mainz

Pindala 97,8 km²
Elanikke 199 200 (2010)

Koordinaadid 50° 0′ N, 8° 16′ E
Mainz (Saksamaa)
Mainz

Mainz on linn Saksamaal, Rheinland-Pfalzi liidumaa pealinn. Asub Reini ääres.

Mainzis elas ja töötas trükikunsti leiutaja Johannes Gutenberg ning seal asub Saksamaa üks suurimaid ülikoole Johannes Gutenberg Universität Mainz, millel on rohkem kui 32 000 üliõpilast ning üle 150 instituudi ja kliiniku.

Mainz on kaksiklinn. Kesklinna lähedalt läbib linna Reini jõgi, mille telg on ühtlasi Rheinland-Pfalzi ning Hesseni liidumaa piiriks. Teisel kaldal asub kohe Wiesbaden, mis on Hesseni liidumaa pealinn.

Ajalugu

Rooma provintsipealinna Moguntiacumi rajati piiskopitool Vana-Rooma aegadel, kuid amet muutus tõeliselt tähtsaks pärast ülendamist peapiiskopkonnaks aastatel 780-782. Mainzi kiriklikku ja ilmalikku tähtsust dateeritakse alates Püha Bonifatiuse saamisest piiskopitoolile aastal 747.

Mainzi peapiiskop-kuurvürst oli ka Saksamaa (üks kolmest Saksa-Rooma riigi titulaarkuningriigist, teised kaks olid Itaalia ja Burgundia) ülemkantsler ja sellisena esimene keisririigi kõigi kiriklike ja ilmalike vürstide seas ning allus ainult keisrile. Tema poliitiline roll, peamiselt osariikide ja keisri vahendajana, oli märkimisväärne.

Aastal 1793. märtsist kuni juulini eksisteeris Mainzis praeguse Saksamaa territooriumi esimene demokraatlik vabariik - Mainzi Vabariik (Mainzer Republik), mis asutati Prantsuse revolutsiooni mõjudel Mainzi Jakobiinide ordu Gesellschaft der Freunde der Freiheit und Gleichheit poolt.

Ilmalikustamistega, 1803. aasta Reichsdeputationshauptschluss (Saksamaa mediatisatsioon), kaotas kuurvürstkond oma vasakkalda territooriumid Prantsusmaale, paremkalda alad piki Maini Frankfurdist allavoolu Hessen-Darmstadti ja Nassau vürstidele ning Eichsfeldi ja Erfurdi Preisi kuningriigile. Kuurvürst Karl Theodor von Dalberg säilitas Aschaffenburgi ala kui Aschaffenburgi vürstkonna. Aastal 1810 ühendas Dalberg Aschaffenburgi, Frankfurdi, Wetzlari, Hanau ja Fulda, et moodustada aastal 1810 uus Frankfurdi suurhertsogkond. Dalberg astus tagasi aastal 1813 ja 1815. aasta Viini kongressiga jagati tema territooriumid Baieri kuningriigi, Hessen-Kasseli kuurvürstkonna, Hesseni suurhertsogkonna ja Frankfurdi vabalinna vahel.

Välislingid

Vaata ka