Amfoteerne oksiid: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
'''Amfoteerne oksiid''' on poometalli[[oksiid]], millel on nii [[happeline oksiid|happelise]] kui ka [[aluseline oksiid|aluselise oksiidi]] omadused, kuid need avalduvad väga nõrgalt. Nad on omaduste poolest aluseliste ja happeliste oksiidide vahepealsed. Amfoteersete oksiidide hulka kuuluvad vähemaktiivsete (o-a III, harvem II või IV) metallide oksiidid.
 
Amfoteersed oksiidid [[vesi|veega]] ei [[keemiline reaktsioon|reageeri]].
 
Suure keemilise püsivuse ja ka mitmete muude heade omaduste tõttu on paljud amfoteersed oksiidid leidnud mitmekülgset kasutamist praktikas.
Tüüpiline amfoteerne oksiid on [[alumiiniumoksiid]] (Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub>).
 
Tüüpiline amfoteerne oksiid on [[alumiiniumoksiid]] (Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub>). Kristalne [[korund]] on keemiliselt erakordselt vastupidav. Hapetega ta peaaegu ei reageerigi ning leelistega reageerib ainult "karmides tingimustes" - kokkusulatamisel või [[kontsentratsioon|kontsentreeritud lahuse]] keetmisel.
Veel näiteid: [[kroom(III)oksiid]] (Cr<sub>2</sub>O<sub>3</sub>), [[raud(III)oksiid]] (Fe<sub>2</sub>O<sub>3</sub>), [[tsinkoksiid]] (ZnO).
 
Amfoteersetele oksiididele vastavad hüdroksiidid on ka amfoteersete omadustega, näiteks Al(OH)<sub>3</sub>, Zn(OH)<sub>2</sub>. Kõik amfoteersed hüdroksiidid on vees praktiliselt lahustumatud.
 
Amfoteersed oksiidid reageerivad nii hapete kui leelistega üsna raskesti, sest nende omadused avalduvad väga nõrgalt.
Erinevaid reageerimisi amfoteerse oksiidiga:
*Amfoteerne oksiid+hape=sool+vesi
*Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub>+2NaOH+3H<sub>2</sub>O=2Na[Al(OH)<sub>4</sub>]
*ZnO+KOH+H<sub>2</sub>O=K[Zn(OH)<sub>3</sub>]
 
 
 
[[Kategooria:Oksiidid]]
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü