Erinevus lehekülje "Jaakko Ryhänen" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(Lisatud välislink)
'''Jaakko Sakari Ryhänen''' (kuni 1953. aastani '''Jaakko Vuorinen'''; sündinud [[2. detsember | 2.detsembril]] [[1946]] [[Tampere]]s, [[Soome]]s) on soome ooperilaulja ([[bass]]) ja laulupedagoog.
 
Ryhänen on lõpetanud Heinola Õpetajate Seminari ja õpetanud neli aastat algklasse. Laulmist on ta õppinud [[Tauno Kaivola]], [[Matti Lehtinen]]i ja [[Jolanda di Maria Petriks]]i käe all. 1975. aastal sai temast [[Soome Rahvusooper]]i solist, kuid juba aastast 1972 oli tal külalisesinejana seal mitmeid erinevaid rolle. Tema rahvusvaheline karjäär algas 1983. aastal [[Metropolitan Opera]]s, Soome Rahvusooperi külalisetendustel, kus ta laulis ooperis "[[Viimased kiusatused]]" Paavo Ruotsalaineni rolli. Alates sellest ajast on ta esinenud kontsertide ja [[oratoorium]]ide solistina, laulnud mitmeid suurikandvaid bassirolle ja külastanud kõiki maailma juhtivad ooperiteatrid, sh. [[Viini Riigiooper]]it, kus ta onoli regulaarne külalisesineja. Ka on Ryhänen osalenud "kolme bassi kontsertidel" koos [[Matti Salminen]]i ja [[Johann Tilli]]ga ning Eestis Koit Soasepa ja Priit Volmeriga<ref>[http://hiiunadal.saartehaal.ee/print.php?content=artikkel&artid=1338&sub=1&sec=0 Kes nad on - kolm bassi? Hiiu Nädal 22.07.2011 ]</ref>.
Jaakko Ryhänen teatas 2012. aasta novembris oma pensionile jäämisest tervislikel põhjustel ja elab ning õpetab praegugi sünnilinnas Tamperes.<ref>[https://fi.wikipedia.org/wiki/Jaakko_Ryh%C3%A4nen Jaakko Ryhänen Wikipedias ]</ref>
 
==Pedagoogitöö==
 
Jaakko Ryhänen on töötanud lauluprofessorina [[Sibeliuse Akadeemia]]s ja [[Tallinna Muusikaakadeemia|Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia]]s (EMTA, 2003-2013). 2014. aastal on ta nimetatud Tallinna MuusikaakadeemiaEMTA audoktoriks <ref>[http://www.ema.edu.ee/wp-content/uploads/2014/09/aastaraamat_2014.pdf EMA Aastaraamat 2014 ]</ref> . Tema õpilased on olnud [[Aleksander Arder (noorem)|Aleksander Arder]], [[Simo Breede]], [[Tui Hirv]], [[Märt Jakobson]], [[Kadri Kipper]], [[Roland Liiv]], [[Helen Lokuta]], [[Karmen Puis]], [[Urmas Põldma]]|Pille Lill, Urmas Põldma]], [[Koit Soasepp]], [[René Soom]], [[Olari Viikholm]] ja [[Priit Volmer]].
 
==Tunnustused==
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü