Jeemeni kodusõda (2015–): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Jeemeni kodusõda''' on sõjaline konflikt, kahe osapoole, kes mõlemad tahavad asutada legitiimset [[Jeemen]]i valitsust, vahel. [[Houthid|Houthi]] väed on oma kontrolli alla saanud pealinna [[Sanaa]], Houthi mässuliste poliitiline liitlane on Jeemeni endine president [[‘Alī ‘Abdullāh Sāliḩ]]; ametisoleva presidendi [[‘Abd Rabbuh Manşūr al-Hādī]] väed baseeruvad [[Aden]]i linnas. Ka [[Al-Qā‘idah Jeemenis]] (AQAP) ja [[Islamiriik (organisatsioon)|Islamiriik]] on Jeemenis rünnakuid läbi viinud. Terroristid kontrollivad väiksemat osa Jeemeni territooriumist.
'''Jeemeni kodusõda''' on sõjaline konflikt kahe osapoole, vahel, kes mõlemad tahavad asutada legitiimset [[Jeemen]]i valitsust. [[Houthid|Houthi]] väed on oma kontrolli alla saanud pealinna [[Sanaa]]. Houthi mässuliste poliitiline liitlane on Jeemeni endine president [[‘Alī ‘Abdullāh Sāliḩ]]. Ametisoleva presidendi [[‘Abd Rabbuh Manşūr al-Hādī]] väed paiknevad [[Aden]]i linnas. Ka [[Al-Qā‘idah Jeemenis]] (AQAP) ja [[Islamiriik (organisatsioon)|Islamiriik]] on Jeemenis rünnakuid läbi viinud. Terroristid kontrollivad väiksemat osa Jeemeni territooriumist.


Pärast 21. märtsil [[Houthi Jeemeni revolutsioon|Sanaa ülevõtmist]] kuulutas Houthi [[Ülem Revolutsioonikomitee (Jeemen)|Ülem Revolutsioonikomitee]], et hakkab vägesid lõunaprovintsidesse viima, et Hadist lõplikult vabaneda. Järgmisel päeval algas Houthi ja ekspresident Salihi vägede pealetung [[Laḩiji kubernerkond|Laḩiji kubernerkonnale]]. 25. märtsiks oli Lahij langenud Houthide kätte, nad jõudsid rünnakuga Adeni ääreni, samal päeval põgenes president Hadi riigist. Sellega alustas [[Saudi Araabia]] õhurünnakutega, et taastada endine valitsus, [[USA]] pakkus luureabi. [[ÜRO]] andmetel on ajavahemikus märts 2015 kuni august 2016 Jeemeni konfliktis üle 10 000 inimese hukkunud, hukkunutest 3799 on tsiviilisikud.
Pärast [[Houthi Jeemeni revolutsioon|Sanaa ülevõtmist]] 21. märtsil kuulutas Houthi [[Ülem Revolutsioonikomitee (Jeemen)|Ülem Revolutsioonikomitee]], et hakkab vägesid lõunaprovintsidesse viima, et al-Hādīst lõplikult vabaneda. Järgmisel päeval algas Houthi ja ekspresident Sāliḩi vägede pealetung [[Laḩiji kubernerkond|Laḩiji kubernerkonnale]]. 25. märtsiks oli Laḩij langenud Houthide kätte, nad jõudsid rünnakuga Adeni ääreni, samal päeval põgenes president al-Hādī riigist. Sellepeale alustas [[Saudi Araabia]] õhurünnakutega, et taastada endine valitsus, [[USA]] pakkus luureabi. [[ÜRO]] andmetel on ajavahemikus märts 2015 kuni august 2016 Jeemeni konfliktis üle 10 000 inimese hukkunud, hukkunutest 3799 on tsiviilisikud.

Redaktsioon: 22. september 2016, kell 23:14

Jeemeni kodusõda on sõjaline konflikt kahe osapoole, vahel, kes mõlemad tahavad asutada legitiimset Jeemeni valitsust. Houthi väed on oma kontrolli alla saanud pealinna Sanaa. Houthi mässuliste poliitiline liitlane on Jeemeni endine president ‘Alī ‘Abdullāh Sāliḩ. Ametisoleva presidendi ‘Abd Rabbuh Manşūr al-Hādī väed paiknevad Adeni linnas. Ka Al-Qā‘idah Jeemenis (AQAP) ja Islamiriik on Jeemenis rünnakuid läbi viinud. Terroristid kontrollivad väiksemat osa Jeemeni territooriumist.

Pärast Sanaa ülevõtmist 21. märtsil kuulutas Houthi Ülem Revolutsioonikomitee, et hakkab vägesid lõunaprovintsidesse viima, et al-Hādīst lõplikult vabaneda. Järgmisel päeval algas Houthi ja ekspresident Sāliḩi vägede pealetung Laḩiji kubernerkonnale. 25. märtsiks oli Laḩij langenud Houthide kätte, nad jõudsid rünnakuga Adeni ääreni, samal päeval põgenes president al-Hādī riigist. Sellepeale alustas Saudi Araabia õhurünnakutega, et taastada endine valitsus, USA pakkus luureabi. ÜRO andmetel on ajavahemikus märts 2015 kuni august 2016 Jeemeni konfliktis üle 10 000 inimese hukkunud, hukkunutest 3799 on tsiviilisikud.