Konstantin Treffner: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
== Elukäik ==
Konstantin TreffmierTreffner sündis [[Helme kihelkond|Helme kihelkonnas]] Koorküla vallas käsitöölise pojana. Õppis [[Koorküla]] vallakoolis, Paine[[Paide]] linnakoolis ([[1896]]-[[1901]]) ning keskhariduse omandas Tartus [[Hugo Treffneri Gümnaasium|Hugo Treffneri eragümnaasiumis]], mille lõpetas [[1905]]. Samal aastal astus [[Tartu Ülikool|Tartu Ülikooli]] füüsika-matemaatika teaduskonda. Kui ülikool 1905. aasta rahutuste tagajärjel ajutiselt suleti, omandas ta [[Tartu Aleksandri Gümnaasium|Tartu Aleksandri Gümnaasiumi]] juures koduõpetaja kutse matemaatikas ja asus 1906. aasta alguses õpetaja ning kasvataja kohale H. Treffneri gümnaasiumis. Seal töötas ta kuni 1913. aastani, mil jätkas oma õpinguid ülikoolis. Üliõpilasena töötas ta [[Miina Härma Gümnaasium|Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi tütarlastegümnaasiumTütarlaste Gümnaasiumi]]i õpetajana. Lõpetas 1917. aastal Tartu Ülikooli füüsika-matemaatikateaduskonna matemaatika-, füüsika- ja kosmograafiaõpetaja kutsega matemaatika alal.
 
Sama aasta sügisel valiti ta Treffneri gümnaasiumi direktoriks. Oktoobrist 1919 kuni juulini 1920, oli ta haridusministriks [[Jaan Tõnissoni esimene valitsus|Jaan Tõnissoni esimeses valitsuses.]] Töötas koolidirektorina kuni 1940. aastani. 1940. aastal kolis ta Tallinna, kus töötas matemaatikaõpetajana [[Tallinna 7. Keskkool|Tallinna 7. Keskkoolis]] [[1940|(1940]]–[[1950]]), [[Tallinna Kalandustehnikum]]i<nowiki/>s ([[1950]]–[[1959]]) ja [[Tallinna Ehitustehnikum]]i<nowiki/>s ([[1952]]–[[1959]]).
 
== Ühiskondlik tegevus ==
Pedagoogilise tegevuse kõrval on võttis Treffner aktiivselt osa Eesti avalikust elust. Aastail 1917—19191917-1919 toimis ta [[Eesti Kooliõpetajate Keskliit|Eesti Kooliõpetajate Keskliidu]] esimehena, hiljem pikemat aega [[Eesti Õpetajate Liit|Eesti Õpetajate Liidu]] juhatuse liikmena ja mitme õpetajate kongressi juhatajana. Esimesel Balti riikide õpetajate kongressil Riias, 1925. aastal oli ta Eesti delegatsiooni juht. Aastast 1921 oli ta Tartu keskkoolide juhatajatekogu esimees. Treffneri ministriks olles töötati välja ja võeti vastu algkooliseadus, tehnikumiseadus, loodi üldine hariduskorraldus, plaaniti kutsekoolide avamist jms.
 
OliKonstantin Treffner oli tegev noorsoo organiseerimisel ning juhtimisel. OliTreffner oli aastaid tegev üleriikliku skautide maleva peavanemanapeavanem ja Tartu skautide maleva vanemanavanem. Kui 1930. aastal kutsuti ellu noorkotkaste ülemaaline noorsoo-organisatsioon, mille põhimõtted sobisid Treffneri veendumustega, asus ta noorkotkaste maleva abivanemaks ja hiljem Treffneri gümnaasiumi noorkotkaste malevkonna vanemaks. [[Kaitseliit|Kaitseliidu]] idee agara pooldajana oli ta tegev Tartu õppurmalevkonna juhatuse liikmena. Oli ajakirja [[Eesti Skaut]] vastutav toimetaja ([[1921]]–[[1931]]) ja ajakirja [[Tõusmed]] vastutav toimetaja ([[1926]]–[[1927]]).
 
== Isiklikku ==

Navigeerimismenüü