Rahvaste Ühendus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
Rahvaste Ühendus hakkas kujunema [[Briti impeerium]]i nõrgenedes. Alates [[1887]]. aastast hakkasid impeeriumi liikmesalade peaministrid korrapäraselt kokku saama. [[1926]]. aastal vastu võetud [[Balfouri deklaratsioon]]iga on Suurbritannia ([[metropol]] ehk emamaa) ja kõik tema [[dominioon]]id ([[Kanada]], [[Austraalia]], [[Uus-Meremaa]], [[Lõuna-Aafrika Liit]] ja [[Iirimaa]]) võrdsed, ilma et ühelgi oleks teiste üle mingit võimu. Formaalselt astus see jõusse [[1931]] [[Westminsteri statuut|Westminsteri statuudiga]].
 
Mõned riigid on Rahvaste Ühendusse tulnud ka väljastpoolt Briti impeeriumi. [[Namiibia]] oli [[1920]]. aastast kuni iseseisvumiseni [[1990]] [[Lõuna-Aafrika Vabariik|Lõuna-Aafrika Vabariigi]] kontrolli all. [[Kamerun]] kuulub Rahvaste Ühendusse alates [[1995]], ehkki Briti Impeeriumiimpeeriumi kuulus sellest kõigestainult pisike osa. [[Mosambiik|Mosambiigil]] ja [[Rwanda]]l onei ole aga kaks riiki, millel pole olnud seost Briti Impeeriumiga.: Mosambiik oli [[Portugal]]i asumaa ja Rwanda [[Saksa keisririik|Saksa]] koloonia ja [[Belgia]] usaldusterritoorium.
 
Mitu riiki on oma liikmestaatuse ühenduses peatanud või koguni ühendusest lahkunud, ent pärast tagasi tulnud ([[Pakistan]] koguni korduvalt). Ainult [[Iirimaa]] ([[1949]]) ja [[Zimbabwe]] ([[2003]]) on liikmeskonnast lahkunud ega ole naasnud.
 
Hulk Briti Impeeriumiimpeeriumi alla kuulunud territooriume ei ole pärast iseseisvumist kunagi kuulunud Rahvaste Ühendusse. Need on kaks kolooniat ([[Aden]] ja [[Birma]] ning hulk [[protektoraat]]e ja [[mandaatala]]sid: [[Araabia Ühendemiraadid]], [[Bahrein]], [[Egiptus]], [[Iisrael]], [[Iraak]], [[Jordaania]], [[Katar]], [[Kuveit]], [[Omaan]] ja [[Sudaan]]. Ka [[Ameerika Ühendriigid|USA]], löönudmis lõi Briti impeeriumist lahku juba 1783. aastal, ei liitunudole Rahvaste Ühendusega kunagiliitunud.
 
Rahvaste Ühendusse kuulub ligi 2 miljardit inimest ehk 31% maailma rahvastikust. [[Rahvuslik kogutoodang]] on 7,8 triljonit [[USA dollar]]it ehk 16% maailma majandusest. Rahvaste Ühenduse pindala on 21% maailma maismaast.

Navigeerimismenüü