Erinevus lehekülje "Kinobuss" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 104 baiti ,  4 aasta eest
P
→‎Taustalugu: Lingitud PAL ja telekanalid. Kaks punkti üheks.
P (→‎Saamislugu: piirkondades)
P (→‎Taustalugu: Lingitud PAL ja telekanalid. Kaks punkti üheks.)
 
Taasiseseisvumine, tsensuuri lõpp ja turumajandus tagasid 1990ndate Eestis filmide kättesaadavuse teistest allikatest, mis asendasid kinoskäimist, ning millest väärivad äramärkimist järgmised faktorid —
* Eesti oma erakanalite tulek (Kanal2[[Kanal 2]] ja [[TV3]]);
* Soome tv kättesaadavuse suurenemine tänu [[PAL]]-toetusega televiisorite ja sobivate antennide vabale müügile (NSV ajal keelatud), mis tagas selle, et Põhja-Eestis olid lõpuks nähtavad neli peamist Soome telekanalit — avalik-õiguslikud [[Yle TV1|YLE1]] ja [[Yle TV2|YLE2]], ning erakanalitest [[MTV3]] ja 1997. aastast alates [[Nelonen]]. Mõned aastad hiljem Soome erakanaleid eri põhjustel enam näha polnud.
* Toimis[[VHS]]-[[Videomagnetofon|videomakkide]] ametliklevik tekitas uue turusegmendi, millle täitsid videolaenutus (keskustes) ja filmikandjate müük, mis oli tolle aja kohta suhteliselt kallis. Seetõttu vohas [[Laki I kvartal#Kadaka_turg|videopiraatlus]], mis 1990ndate aastate päris lõpust alates hakkas toimuma üle Interneti.
* Koduturul toimis keskustes videolaenutus;
* Kiiresti arenev kaabellevi, millega oli võimalik näha vabalt vastuvõetavaid ja laia filmivalikuga satelliitkanaleid. Nii kaabellevi laia leviku ja kaabelprogrammide mitmekesisuse tõttu, kui ka seoses elatustaseme tõusuga seoses langes filmipiraatluse tase 2000ndatel aastatel järk-järgult.
* Toimis ametlik filmikandjate müük, mis oli tolle aja kohta suhteliselt kallis. Seetõttu vohas [[Laki I kvartal#Kadaka_turg|videopiraatlus]], mis 1990ndate aastate päris lõpust alates hakkas toimuma üle Interneti.
* Kiiresti arenev kaabellevi, millega oli võimalik näha vabalt vastuvõetavaid ja laia filmivalikuga satelliitkanaleid. Nii kaabellevi laia leviku ja kaabelprogrammide mitmekesisuse tõttu, kui ka seoses elatustaseme tõusuga langes filmipiraatluse tase 2000ndatel aastatel järk-järgult.
 
1997. aastal oli järel vaid 53 tegutsevat kino; neist ainult kaksteist tegutses pidevalt. Samal aastal sai alguse [[Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival]] ehk PÖFF.

Navigeerimismenüü