Marcel Proust: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Fennomaani (arutelu | kaastöö)
aitab rõhumärgist, pr. keeles ei ole seal pikka vokaali
Ahsoous (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Marcel Proust 1900.jpg|thumb|Marcel Proust]]
[[Pilt:Marcel Proust 1900.jpg|thumb|Marcel Proust]]
Valentin Louis Georges Eugène '''Marcel Proust''' [valant'än lu'i žorž öž'en mars'el prust] ([[10. juuli]] [[1871]] [[Pariis]] – [[18. november]] [[1922]]) oli [[Prantsusmaa|prantsuse]] [[kirjanik]], kes on tuntud põhiliselt romaani ''[[À la recherche du temps perdu]]'' järgi.
Valentin Louis Georges Eugène '''Marcel Proust''' [valant'än lu'i žorž öž'en mars'el prust] ([[10. juuli]] [[1871]] [[Auteuil]] – [[18. november]] [[1922]] [[Pariis]]) oli [[Prantsusmaa|prantsuse]] [[kirjanik]], kes on tuntud põhiliselt romaani ''[[À la recherche du temps perdu]]'' järgi.
Marcel Proust sündis Pariisis jõuka arsti perekonnas ja lõpetas [[Sorbonne]]'is õigusteaduskonna.
Marcel Proust sündis Pariisis jõuka arsti perekonnas ja lõpetas [[Sorbonne]]'is õigusteaduskonna.

Redaktsioon: 19. juuni 2016, kell 02:30

Marcel Proust

Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust [valant'än lu'i žorž öž'en mars'el prust] (10. juuli 1871 Auteuil18. november 1922 Pariis) oli prantsuse kirjanik, kes on tuntud põhiliselt romaani À la recherche du temps perdu järgi.

Marcel Proust sündis Pariisis jõuka arsti perekonnas ja lõpetas Sorbonne'is õigusteaduskonna.

Looming

Aastail 1909–1922 kirjutas Marcel Proust mitmeköitelise romaanisarja "Kaotatud aega otsimas" ("À la recherche du temps perdu"). Selle esimene köide "Swanni poolel" ("Du côté de chez Swann", 1913) ei äratanud tähelepanu. Pärast sõja lõppu ilmus romaani teine osa "Õitsvate neidude varjus" ("A l'ombre des jeunes filles en fleur", 1919), mis sai Goncourti preemia ja tõi Marcel Proustile kuulsuse.

Viimasel kolmel eluaastal jõudis Proust avaldada kaks järgnevat osa: "Guermanteside poolel" ("Le côté de Guermantes", 1920–1921) ja "Soodom ja Komorra" ("Sodome et Gomorrhe"), millele postuumselt järgnesid veel "Naisvang" ("La prisonnière", 1923), "Kadunud Albertine" ("Albertine disparue", 1925) ja viimane, lõpetamata osa "Taasleitud aeg" ("Le temps retrouvé", 1927).

Eesti keeles ilmunud teosed

Kirjandus

Välislingid