Mustamäe nõlv: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P link par (+masintoim) using AWB
6. rida: 6. rida:
[[Pilt:Mustamäe_suusahüppetornid.jpg|thumb|[[Mustamäe suusahüppetorn]]id nõlval, [[Vana-Mustamäe tänav]] 16.]]
[[Pilt:Mustamäe_suusahüppetornid.jpg|thumb|[[Mustamäe suusahüppetorn]]id nõlval, [[Vana-Mustamäe tänav]] 16.]]


'''Mustamäe nõlv''' on [[Nõmme liiviku]] osa, mis algab [[Rahumäe kalmistu]] kohal ja lõpeb [[Kadaka puiestee]]l. Kõrgus 15–18 m, pikkus 4 km. Nõlva poolitab [[Ehitajate tee]]. Kuulub [[Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala]]sse.
'''Mustamäe nõlv''' on [[Nõmme liiviku]] osa, mis algab [[Rahumäe kalmistu]] kohal ja lõpeb [[Kadaka puiestee]]l. Kõrgus 15–18 m, pikkus 4 km. Nõlva poolitab [[Ehitajate tee]]. Kuulub [[Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala]]sse.


Varem on Nõmme liiviku põhjanõlv (pikkusega u 5 km ja suhtelise kõrgusega kohati üle 30 m) koos lähedaste luidetega (vastu [[Harku tasandik]]ku) kandunud ka nime '''Mustamägi''' (ka '''Mustmägi''').<ref>Toimetuskolleegium: L.Valt, L. Raudtits, A. Mihkelsoo, "Tallinn. Lühientsüklopeedia", Tallinn, Kirjastus Valgus, lk 245, 1979</ref>
Varem on Nõmme liiviku põhjanõlv (pikkusega u 5&nbsp;km ja suhtelise kõrgusega kohati üle 30 m) koos lähedaste luidetega (vastu [[Harku tasandik]]ku) kandunud ka nime '''Mustamägi''' (ka '''Mustmägi''').<ref>Toimetuskolleegium: L.Valt, L. Raudtits, A. Mihkelsoo, "Tallinn. Lühientsüklopeedia", Tallinn, Kirjastus Valgus, lk 245, 1979</ref>


==Asukoht==
==Asukoht==


Nõlv algab [[Rahumäe tee]] ([[Rahumäe kalmistu]]) ja [[Tervise tänav]]a vahelisel alal (kõrgus 3–4 meetrit). Vahetult kalmistu põhja-lääne küljelt hakkab nõlva kõrgus pidevalt suurenema, tõustes 15–18 meetrini. Ühtlase kallakuga (30–35°) pidev järsak jätkub piki 3,5 km pikkust läbi [[Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala]]. Peale [[Ehitajate tee]] läheb paralleelselt [[Suusa tänav|Suusa]]- ja [[Vana-Mustamäe tänav]]aga läbi [[Glehni park|Glehni pargi]] kuni [[Kadaka puiestee]]ni. [[Metsaveere tänav]]ast lõuna pool on nõlva kõrgus vaid 4–5 meetrit ja kalle väike (15–18°). Lõunasse (rööbiti [[Kalda tänav]]aga) suunduv nõlv madaldub ja laugeneb.
Nõlv algab [[Rahumäe tee]] ([[Rahumäe kalmistu]]) ja [[Tervise tänav]]a vahelisel alal (kõrgus 3–4 meetrit). Vahetult kalmistu põhja-lääne küljelt hakkab nõlva kõrgus pidevalt suurenema, tõustes 15–18 meetrini. Ühtlase kallakuga (30–35°) pidev järsak jätkub piki 3,5&nbsp;km pikkust läbi [[Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala]]. Peale [[Ehitajate tee]] läheb paralleelselt [[Suusa tänav|Suusa]]- ja [[Vana-Mustamäe tänav]]aga läbi [[Glehni park|Glehni pargi]] kuni [[Kadaka puiestee]]ni. [[Metsaveere tänav]]ast lõuna pool on nõlva kõrgus vaid 4–5 meetrit ja kalle väike (15–18°). Lõunasse (rööbiti [[Kalda tänav]]aga) suunduv nõlv madaldub ja laugeneb.


==Pinnaehitus==
==Pinnaehitus==
19. rida: 19. rida:


==Tekkimine==
==Tekkimine==
Mustamäe nõlv tekkis [[Palivere staadium]]i ajal, enam kui 11 000 aastat tagasi, mil [[mandrijää]] tungis uuesti Loode-Eestisse. Tõenäoliselt on nõlv tekkinud [[Joldiamere]] ja [[Antsülusjärve]] murrutuse tõttu.
Mustamäe nõlv tekkis [[Palivere staadium]]i ajal, enam kui 11 000 aastat tagasi, mil [[mandrijää]] tungis uuesti Loode-Eestisse. Tõenäoliselt on nõlv tekkinud [[Joldiameri|Joldiamere]] ja [[Antsülusjärv]]e murrutuse tõttu.


==Huvitavad objektid ja vaatamisväärsused==
==Huvitavad objektid ja vaatamisväärsused==

Redaktsioon: 12. juuni 2016, kell 23:49

Lamekas.
Vanakas.
Ehitajate tee Mustamäe nõlval. Taamal Mustamäe suusasild.
Seaküla Simsoni loodud Glehni kuju Nõmmel
Nõmme vaateplatvorm vaatega Tallinna linnale.
Mustamäe suusahüppetornid nõlval, Vana-Mustamäe tänav 16.

Mustamäe nõlv on Nõmme liiviku osa, mis algab Rahumäe kalmistu kohal ja lõpeb Kadaka puiesteel. Kõrgus 15–18 m, pikkus 4 km. Nõlva poolitab Ehitajate tee. Kuulub Nõmme-Mustamäe maastikukaitsealasse.

Varem on Nõmme liiviku põhjanõlv (pikkusega u 5 km ja suhtelise kõrgusega kohati üle 30 m) koos lähedaste luidetega (vastu Harku tasandikku) kandunud ka nime Mustamägi (ka Mustmägi).[1]

Asukoht

Nõlv algab Rahumäe tee (Rahumäe kalmistu) ja Tervise tänava vahelisel alal (kõrgus 3–4 meetrit). Vahetult kalmistu põhja-lääne küljelt hakkab nõlva kõrgus pidevalt suurenema, tõustes 15–18 meetrini. Ühtlase kallakuga (30–35°) pidev järsak jätkub piki 3,5 km pikkust läbi Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala. Peale Ehitajate tee läheb paralleelselt Suusa- ja Vana-Mustamäe tänavaga läbi Glehni pargi kuni Kadaka puiesteeni. Metsaveere tänavast lõuna pool on nõlva kõrgus vaid 4–5 meetrit ja kalle väike (15–18°). Lõunasse (rööbiti Kalda tänavaga) suunduv nõlv madaldub ja laugeneb.

Pinnaehitus

Mustamäe nõlv koosneb liustikujõetekkelisest liivast ja kruusast, mille paksus küünib kohati 26 meetrini. Need setted lasuvad suhteliselt õhukesel põhimoreenil, mis katab ordoviitsiumi lubjakive.

Tekkimine

Mustamäe nõlv tekkis Palivere staadiumi ajal, enam kui 11 000 aastat tagasi, mil mandrijää tungis uuesti Loode-Eestisse. Tõenäoliselt on nõlv tekkinud Joldiamere ja Antsülusjärve murrutuse tõttu.

Huvitavad objektid ja vaatamisväärsused

Kasutatud kirjandus

Vaata ka

Viited

  1. Toimetuskolleegium: L.Valt, L. Raudtits, A. Mihkelsoo, "Tallinn. Lühientsüklopeedia", Tallinn, Kirjastus Valgus, lk 245, 1979