Erinevus lehekülje "Informatsioon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 123 baiti ,  5 aasta eest
resümee puudub
 
==Geograafia==
Eesti geograafid[[geograaf]]id eristavad teabe ja informatsiooni mõistet.
 
'''Teave''' on [[andmed]] korrastamata kujul. See tähendab, et teave pole kohe [[arvuti]]l analüüsitav ega töödeldav. Näiteks kui me otsime sõnastikust mingi sõna tähendust, siis me saame midagi teada ehk teavet; seda teadmist pole võimalik arvutiga töödelda enne, kui ta on tõlgitud [[masinkood]]i. Teave ei pruugi olla meile mõistetav. Näiteks [[hiina kiri|hiina kirjas]] tekst on keskmise eestlase jaoks teave, kuid hiina kirja tundva inimese ajus tekib selle põhjal informatsioon. Seega teave ei ole alati teadmine.
'''Teave''' on [[andmed]] korrastamata kujul.
 
'''Informatsioon''' on teadmus ehk [[aju]]s tekkinud teadmine. Informatsiooni ei saa talletada [[paber]]ile ega mingile muule [[elu]]ta [[andmekandja]]le. Informatsioon tekib näiteks [[inimene|inimese]] [[aju]]s, kui ta loeb [[ajaleht]]e ja saab sealt midagi teada. Ajalehes sisalduv teave ei pruugi muutuda informatsiooniks. Näiteks lugemisoskuseta inimene ei saa tekstist informatsiooni.
See tähendab, et teave pole kohe [[arvuti]]l analüüsitav ega töödeldav. Näiteks kui me otsime sõnastikust mingi sõna tähendust, siis me saame midagi teada ehk teavet; seda teadmist pole võimalik arvutiga töödelda enne, kui ta on tõlgitud [[masinkood]]i.
 
Teave ei pruugi olla meile mõistetav. Näiteks [[hiina kiri|hiina kirjas]] tekst on keskmise eestlase jaoks teave, kuid hiina kirja tundva inimese ajus tekib selle põhjal informatsioon. Seega teave ei ole alati teadmine.
 
'''Informatsioon''' on teadmus ehk [[aju]]s tekkinud teadmine.
 
Informatsiooni ei saa talletada [[paber]]ile ega mingile muule [[elu]]ta [[andmekandja]]le. Informatsioon tekib näiteks [[inimene|inimese]] [[aju]]s, kui ta loeb [[ajaleht]]e ja saab sealt midagi teada. Ajalehes sisalduv teave ei pruugi muutuda informatsiooniks. Näiteks lugemisoskuseta inimene ei saa tekstist informatsiooni.
 
==Filosoofia==
*[[Kommunikatsioon]]
*[[Semiootika]]
 
== Kirjandus ==
* James Gleick. ''Informatsioon. Ajalugu. Teooria. Uputus'', Äripäeva kirjastus: 2014. ISBN 9789949523320
 
==Välislingid==

Navigeerimismenüü