Kindralkuberner: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
'''Kindralkuberner''' on [[monarh]]i asevalitseja iseseisvas riigis, suures [[koloonia]]s või haldusüksuses. Sõltuvalt poliitilisest korraldusest võib kindralkuberner olla kõrgema ametiastmega [[kuberner]] või seista "tavalistest" kuberneridest kõrgemal, täites administratiivseid või ka valitsusjuhi ülesandeid.
 
Ajalooliselt valitsesid kindralkubernerid mitmeid [[Suurbritannia|Briti]], [[Belgia]], [[Prantsuse]], [[Holland]]i, [[Hispaania]] ja [[Portugal]]i kolooniaid ning [[Rootsi]] [[dominioon]]e. Kindralkubernerid määras ka [[Napoleon Bonaparte]] valitsema mõningaid Prantsuse võimu alla langenud alasid ([[Brandenburg]], [[Kuramaa]], [[Parma]] ja [[Piacenza]], [[Piombino]], [[ToskaanaToscana]], [[Illüüria]]). Samuti on kindralkubernerid valitsenud [[USA]] võimu ajal Filipiine, [[Teine maailmasõda|Teises maailmasõjas]] Saksa okupatsiooni ajal [[Poola]]t, liitlaste kontrolli all olevat [[Saksimaa]]d pärast Napoleoni lüüasaamist, [[Austria-Ungari]] ja [[Bulgaaria]] poolt [[Esimene maailmasõda|Esimeses maailmasõjas]] okupeeritud [[Serbia]]t ning mõningaid [[Vene keisririik|Vene keisririigi]] alasid ([[Soome]], [[Poola]], [[Baltimaad]]).
 
Tänapäeval nimetatakse kindralkubernerideks Suurbritannia kuninganna asevalitsejaid [[Briti Rahvaste Ühendus]]e maades ning [[Iraan]]i provintsijuhte, kelle määrab siseminister. Rahvaste Ühenduse kindralkubernerid määrab kuninganna kohaliku peaministri ettepanekul; ainsad erandid on [[Paapua Uus-Guinea]] ja [[Saalomoni saared]], kus kindralkuberneri valib parlament.
69 670

muudatust

Navigeerimismenüü