René Guénon: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
Thijs!bot (arutelu | kaastöö)
P robot Adding: az, de, el, en, es, fr, hu, it, nl, pl, pt, ro, ru, sv, tr
35. rida: 35. rida:
[[Kategooria:Sündinud 1886|Guénon, René]]
[[Kategooria:Sündinud 1886|Guénon, René]]
[[Kategooria:Surnud 1951|Guénon, René]]
[[Kategooria:Surnud 1951|Guénon, René]]

[[az:Rene Guenon]]
[[de:René Guénon]]
[[el:Ρενέ Γκενόν]]
[[en:René Guénon]]
[[es:René Guénon]]
[[fr:René Guénon]]
[[it:René Guénon]]
[[hu:René Guénon]]
[[nl:René Guénon]]
[[pl:René Guénon]]
[[pt:René Guénon]]
[[ro:René Guénon]]
[[ru:Генон, Рене]]
[[sv:René Guénon]]
[[tr:René Guénon]]

Redaktsioon: 26. november 2006, kell 18:39

René Jean Marie Joseph Guénon (tuntud ka islamipärase nimega Sheikh 'Abd al-Wahid Yahya (15. november 1886 Blois, Prantsusmaa7. jaanuar 1951) oli prantsuse okultistlik kirjanik.

Guénon sündis katoliiklikus peres. Nooruses tegeles ta matemaatika ja filosoofiaga.

Aastal 1907 siirdus Pariisi, kus liitus mitmete põrandaaluste kultuuriliikumistega, nagu teosoofia, spiritualism, okultism, gnostitsism ja hinduistliku šivaiitide koolkonnaga.

Neil aastail toimus tema lähenemine islamile, kristlusele ja budismile. Tema esialgne kokkupuude budismiga tekitas temas arusaama, et budism on vaid moonutatud arusaam hinduismist. Hiljem kokku puutudes Ananda Coomaraswamy ja Marco Pallis'ga sai ta selgeks budismi tegeliku olemuse ning hindas ümber oma varasemad seisukohad budismi kohta.

Aastal 1912 sai temast rootsi maalija Ivan Aguéli õhutustele islami järgija.

René Guénon oli aktiivne metafüüsika pooldaja. Ta uuris ja tegeles ka kultuuride vördleva analüüsiga. Guénon käsitleb Läänt kui metafüüsika suhtes "kurti" ja "pimedat" tsivilisatsiooni. Ta pidas mõttetuks kasutada eristavat lähenemist möistetele filosoofja mõtleja.

H.Udami artikkel: ...(Lääne uuem filosoofia kuulutab olematuks püsivuse ja igavikulisuse, reaalsus on pelk arenev ja liikuv, ilma püsivuseta mateeria. See oleks tõepoolest nii, kui reaalsus piirduks ainult mateeriaga, mille olemise vormid on ruum ja aeg. Tänapäeva kultuuris tooni andev inimene polegi vist võimeline mõtlema reaalsuse vormidest, mis pole materiaalsed ega eksisteeri ruumis ja ajas. Kuid metafüüsika, nagu seda käsitab Guénon, tähendab just sellise reaalsuse tunnetamist ja traditsioon elu niisuguses ülemaisuse poole avatud reaalsuses. Ülemaisusest lähtuvad igavesed printsiibid läbistavad sel moel kogu reaalsuse, nii selle vaimse nagu ka materiaalse poole. Eksistentsiaalselt kurtide nüüdisfilosoofide meelehärmiks ei ole maisus ja inimese elu taandatav evolutsiooniks ja arenemiseks. Näiteks ei ole suudetud leida arengut kunstis ja eetikas, reaalsuse nähtumuslikud vormid teisenevad teatud tsükliliste seaduspärade taustal, kuid põhikvaliteedid).


Välislingid