Erinevus lehekülje "Alifaatsed ühendid" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
P
'''Alifaatne ühend''' on [[orgaaniline ühend]], mis ei sisalda [[benseenitsükkel|benseenitsüklit]] ehk benseenituuma. Nende hulka kuuluvad atsüklilised ehk avatud ahelaga ühendid ja [[alitsüklilised ühendid]] ehk ühendid, mille struktuuris on mõni suletud ahel, kuid mitte benseenitsükkel.<ref>Mõnes eestikeelses allikas samastatakse alifaatsed ühendid atsüklilistega. (Nt Andres Talvari "[http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/handle/10062/16255/Orgaan;jsessionid=DE73BF16FBFFB0EA9DC55CADC8D95D92?sequence=1 Orgaaniline keemia]" Tallinn: Sisekaitseakadeemia, 2006, lk 13.)</ref> Benseenitsüklit sisaldavaid ühendeid nimetatakse [[aromaatsed ühendid|aromaatseteks]].
 
Alifaatsed ühendid võivad olla [[Küllastunud ja küllastumata ühendid|küllastunud]] ([[alkaanid]], nt [[heksaan]]) või küllastumata (nt [[hekseen]]), sisaldades [[kaksikside]]meid ([[alkeenid]]) või kolmiksidemeid ([[alkaanidalküünid]]). Süsinikuahelaga võivad [[vesinik]]u asemel ühineda teised elemendid, millest kõige levinumad on [[hapnik]], [[lämmastik]], [[väävel]] ja [[kloor]]. Lihtsaim alifaatne ühend on [[metaan]] (CH<sub>4</sub>).
 
Enamik alifaatseid ühendeid põlevad, mistõttu saab [[süsivesinikud|süsivesinikke]] kasutada kütustena, nt metaani [[Bunseni põleti]]tes ja [[vedelgaas]]ina või [[atsetüleen]]i [[keevitus]]el.
1

muudatus

Navigeerimismenüü