Eduard Rüga: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 16 baiti ,  7 aasta eest
P
Antverpen > Antwerpen
PResümee puudub
P (Antverpen > Antwerpen)
 
==Elukäik==
Sündis Sangaste vallas Tiidu karjamõisas ning käis koolis [[Vagula|Vagulas]], [[Urvaste|Urvastes]] ja Võru gümnaasiumis. Pärast gümnaasiumi lõpetamist [[1928]]. aastal, sai temast kunstikooli "[[Pallas (kunstikool)|Pallas]] õpilane [[Jaan Vahtra]] ettevalmistusklassis. Majanduslikel põhjustel katkes õpingud mõne aasta pärast. Noor kunstnik jätkas iseseisvalt tööd ningja osales [[1934]]. aastal Võru noorte kunstnike näitusel. Samal aastal naasis ta ka "Pallasesse", seekord [[Nikolai Triik|Nikolai Triigi]] maaliateljeesse. Samaaegselt õppis ta graafikat [[Arkadio Laigo]] juures. Kunstniku käekiri oli nii märgatavalt erinev eelkäijate omast, et graafikaateljee juhataja Laigo keeldus alla kirjutamast tema lõputunnistusele, väites, et Rüga pole lõpetamiseks küps. Konflikt lahenes ja Rüga lõpetas kooli ühes "Pallase" arvukaimas lennus koos [[Lepo Mikko]], [[Elmar Kits]]e, [[Erich Pehap]]i jt (kokku üheksa kunstnikku). Lõpetamisel anti Rügale kultuurkapitali aastane kodumaine stipendium<ref>Enn Lillemets, Eduard Rüga näitus tulekul, Võrumaa Teataja, 13.05.2004</ref>.
 
Kunstnik elas Pärnumaal Viira koolimajas, kus tema abikaasa oli õpetajannaks. [[1944]] emigreerus perekond [[Saksamaa]]le ja sealt [[1949]] [[USA]]-sse. Eduard Rüga oli aktiivne ka väliseesti kultuurielu organiseerimisel. Ta oli [[Eesti Kujutavkunstnike Keskus]]e laekur ningja esimees. Tema eestvedamisel korraldati näitusi [[New Yorgi Eesti Maja|New Yorgi Eesti Majas]] ning mitmetesmitmes muuseumidesmuuseumis ja galeriidesgaleriis.
 
Eduard Rüga oli [[Üliõpilasselts Liivika]] liige.
 
==Looming==
Rüga oli ainus Pallase õpilane, kelle teoseid valiti 1939. aastal toimunud, [[Kujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsus|Kujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsuse]] korraldatud eesti kunsti rändnäitusel [[Itaalia]]s, [[Ungari]]s, [[Poola]]s ja [[Belgia]]s. [[AntverpeniAntwerpeni Kuninglik Muuseum]] ning [[Rooma Moodsa Kunsti Rahvusgalerii]] omandasid tõmmised kunstniku töödest "Altja neem" (1938) ja "Vana Irboska" (1938). Tema esimene isikunäitus leidis aset 1988. aastal [[Võrumaa muuseum|Võrumaa muuseumis]].
 
Eduard Rüga põhialaks kujunes [[puugravüür]], mis oli tollal üks populaarseim graafikatehnika. Kodumaa-aastate loomingu tipphetkeks saabki lugeda mappi "Lõuna-Eesti inimene ja loodus" (1942–1943), mille kavand pälvis Haridusministeeriumi preemia. Eduard Rüga viljeles mapi koostamisel tollal eestis ainulaadset mitmevärvilist kõrgtrükigraafikat. Lemmikaineseks olioldi Võrumaa maastikud ningja inimesed.
 
Ameerikas sattus kunstnik täiesti uude keskkonda nii ühiskondlikus kui kunstilises mõttes. Ameerika perioodi alul harrastas Rüga [[Monotüüpia|monotüüpiat]]. 1952. aastal alustas katsetusi [[Linoollõige|linoollõikes]]. Korduvaiks motiivideks olid kalad ja linnud. 1960ndail sai valdavaks abstraktne kujutusviis. Ta teostas rea peaaegu abstraktseid figuraalkompositsioone. 1960. aastatel asus Rüga maalima. Ta oli kunstnik, kes aastate vältel ei kinnistunud kord leitud laadi juurde, vaid otsis vaheldusrikkust. Tema loomingupärandi hulka kuuluvad maalide ja graafika kõrval [[illustratsioon]]id ning [[eksliibris]]ed. Eestis teada olevate teoste arv ei ole kuigi suur, enamus neist kannab sõjaeelset daatumit.
145 673

muudatust

Navigeerimismenüü