Erinevus lehekülje "Lordi" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 27 baiti ,  5 aasta eest
P
resümee puudub
P
P
}}
 
'''Lordi''' on ''[[heavy metal]]''<nowiki>'it</nowiki> ja ''[[hard rock]]''<nowiki>'i</nowiki> mängiv [[Soome]] bänd, mismille loodilõi [[1992]]. aastal laulja ja laulukirjutaja [[Tomi Putaansuu|Mr. Lordi]] poolt, kes on disaininud ja valmistanud ka bändiliikmete kostüümid. Bänd on tuntud selle poolest, et kannab esinedes alati koletisekostüüme ning kasutab pürotehnikat ja õudusteemalisi lavarekvisiite. Kodumaal saavutas bänd edu aastal 2002 singliga "[[Would You Love a Monsterman?]]" .<ref>http://www.lordiarmy.com/band.htm</ref>
 
[[2006]]. aasta mais esindas Lordi Soomet [[Eurovisiooni lauluvõistlus]]el lauluga "[[Hard Rock Hallelujah]]" ja võitis esikoha. Võit tuli Eurovisiooni ajaloos rekordilise punktisummaga – 292. Sama aasta mais Lordi auks korraldatud rahvapidustustel püstitati rekord maailma suurimas grupikaraokes: bändi eurolaulu laulis [[Helsingi]]s otsekui ühest suust üle 80 000 soomlase. Sellega pääses Lordi [[Guinnessi rekordid|Guinnessi rekordiraamatusserekordite raamatusse]].
 
==Ajalugu==
Putansuu mängis algselt kõik muusikainstrumendid ise; ainult soolokitarri salvestasid muusikaks tema sõbrad. 1993 valmis Lordi esimene demoalbum "[[Napalm Market]]". Ta saatis selle arvustamiseks ka muusikaajakirjadele, ent nendelt arvustusi ei tulnud. Putaansuu jätkas muusika tegemist, minnes otse plaadifirmadesse, kuid kodus tehtud Lordi-demod ei huvitanud neidki.
 
1995 tegi Lordi esimese muusikavideo "Inferno" oma kooli lõputööna. Lisaks Putaansuule osalesid muusikavideos tema sõbrad, kes oli maskeerunud koletisteks. Sealt tuli Putaansuule mõte teha bänd, kus liikmed oleksid koletiste kostüümides. "Infernost" sai Lordi esimene avaldatud Lordi lugu, kui see hiljem ilmus Rovaniemi muusikakogumikulmuusikakogumikus "[[Rockmurskaa]]".<ref name="mieoonlordi">{{cite book
|last = Ahlroth
|first = Jussi
 
===Populaarsuse vähenemine (2004–2005)===
2004. aasta alguses alustashakkas Lordi järgmisesalvestama stuudioalbumijärgmist salvestamiststuudioalbumit. Seekord oli produtsendiks Hiili Hiilesmaa, kellega oli bändil hea klapp. See, Lordi teine album ilmus 14. aprillil 2004 pealkirjaga "[[The Monsterican Dream]]". Kaks laulu sellelt albumilt, "[[My Heaven Is Your Hell]]" ja "[[Blood Red Sandman]]", avaldati ka singlitena. Seoses uue albumi ilmumisega muutusid ka bändi liikmete kostüümid ja imidž. Albumi eriväljaandega oli kaasas ka DVD bändi oma lühifilmiga, "The Kin". Film, vastupidi sellega kaasnenud albumile, sai jaheda vastuvõtu osaliseks. "The Monsterican Dream" sai 2006. aastal kuld- ja 2007. aastal plaatinaplaadiks, sest seda müüdi üle 33 000 eksemplari.
 
Veebruaris 2005 ilmus kogumikalbum "[[The Monster Show]]", väljaandjaks Sanctuary Records. Soomes avaldas kogumiku ka Sony BMG.
 
==="The Arockalypse" enne Eurovisiooni (2006)===
Uus album "[[The Arockalypse]]" ilmus mitmel pool maailmas 2006. aasta märtsi alguses, selle eelkuulamine toimus 24. veebruaril Helsingi Hevimesta restoranis. Paar päeva hiljem valiti album YleX nädala plaadiks. Kevadel alustatimindi Soome klubituuriklubituurile, kus 11. märtsil Helsingi Nosturi klubis toimunud kontserdil tuli külalisena lavale Lordi endine basskitarrist Kalma.
 
Uus album "[[The Arockalypse]]" ilmus mitmel pool maailmas 2006. aasta märtsi alguses, selle eelkuulamine toimus 24. veebruaril Helsingi Hevimesta restoranis. Paar päeva hiljem valiti album YleX nädala plaadiks. Kevadel alustati Soome klubituuri, kus 11. märtsil Helsingi Nosturi klubis toimunud kontserdil tuli külalisena lavale Lordi endine basskitarrist Kalma.
 
===Eurovisioon===
Augusti lõpus ilmus Lordi singel "[[Who's Your Daddy?]]".
 
Lordi alustas 2006. aasta sügisel tuurigaturneed "Bringing Back the Balls to Europe"; tuuriselle esimene kontsert ilmus veebruaris 2007 kontsert-DVD-l veebruaris 2007 nimega "[[Bringing back the Balls to Stockholm]]". Tuur lõppes üllatusega: viimase kontserdi ajal Londonis 31. oktoobril oli laval ka Lordi endine bassimees [[Niko Hurme]]. 28. septembril esines bändiga Kölni kontserdil Udo Dirkschneider, kes oli külalisena ka "The Arockalypse'i" albumil.
 
Novembris 2006 oli Lordi peaesinejakspeaesineja [[MTV]] Euroopa Muusikaauhindade gaalalgalal Kopenhaagenis, kus Mr. Lordi andis üle auhinna parimale rockbändile. GaalaGala lõppedeslõpuks esitasid nad luguloo "Hard Rock Hallelujah".
Umbes samal ajal sai Lordi mänedžeriks [[Bill Aucoin]], kes on tuntud kui Kissi originaalmänedžer.
 
15. detsembril 2006 avati Rovaniemis Lordi restoran Rocktaurant. Kujunduses on kasutatud lossi ja vangikongide motiive ning hoones avati ka koletisebaar Monsterdiscohell. Samuti sai restoranis näha Lordi vanu kostüüme ja rekvisiite, mida on esinemiste ajal kasutatud. Restoran suleti 2011. aasta juuni lõpus, kuna rendipinanga lõppes üürileping. <ref>[http://yle.fi/uutiset/lapin_kansa_lordin_ravintola_kiinni_rovaniemella/5383435 Lapin Kansa: Lordin ravintola kiinni Rovaniemellä]</ref>
 
19. jaanuaril 2007 võitis Lordi kodusel NRJ gaalalgalal aasta parima Soome rock bändi auhinna. Kokku kandideeriti viies kategoorias (lisaks veel parima laulu ("Hard Rock Hallelujah"), parima albumi ("The Arockalypse"), parima Põhjamaade laulu ("Hard Rock Hallelujah") ja parima Põhjamaade artisti kategoorias).
 
10. märtsil 2007 võitis Lordi kodusel Emma gaalalgalal viies kategoorias; saadi 2006. aasta parima ansambli, aasta loo ("Hard Rock Hallelujah"), aasta albumi ("The Arockalypse"), välismaal kuulsust kogunud artisti ja e-Emma auhind "Hard Rock Hallelujah" eest. Lisaks oli albumi "The Arockalypse" produtsent Jyrki Toivunen kandideerinud parima produtsendi tiitlile.
 
2007. aasta alguses alustasläks Lordi turneele "Bringing Back the Balls-tuuri", külastades Jaapanit ja Balti riike.<ref>http://www.lordi.fi/tour/tour-2007/</ref> 24. veebruaril andsid nad kontserdi ka Tallinnas Saku Suurhallis, mis oli nende teine esinemine Eestis.<ref>http://www.epl.ee/news/melu/soome-koletisteband-lordi-esineb-veebruaris-saku-suurhallis.d?id=51071135 Lordi esineb veebruaris Saku Suurhallis</ref> Kontserdi korraldas Promorecords OÜ.
 
Kevadel sai Lordi uueks tuurimänedžeriks Tommi Niemi asemel Rikk Scholvinck.
Juulis 2007 tuuritas Lordi Põhja-Ameerikas, esinedes [[Ozzfest]]'i festivali pealaval.<ref>http://www.metalfromfinland.com/news/2007-03-23_15:24/lordi_confirmed_for_mainstage_of_ozzfest Lordi confirmed for mainstage of Ozzfest</ref>
 
PärastKui Ozzfest-tuuriOzzfesti lõppemistturnee augusti lõpullõpus läbi sai, pidas Lordi väikese pausi. Septembris teatati, et bänd läheb uuele tuurile [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika ÜhendriikidesÜhendriikidesse]] koos bändidega [[Type O Negative]] ja [[Twin Method]], alustades. 12. oktoobril 2007 toimuski selle esimene kontsert New Havenis. Tuur lõppes 31. oktoobril 2007, ning selle aja jooksulkokku anti 16 kontserti. Viimasel kontserdil New Yorgis astus erikülalisena Lordi esinemise ajal lavale Jay Jay French Twisted Sisterist. Tuuri ajal leidis aset ka juhtum, kui bändi tuurimeeskonna liige, turvatöötaja ja mõned fännid langesid röövlite ohvriks.<ref>http://www.ohtuleht.ee/252357 Lordi liikmeid tabas USAs kuulirahe</ref> Pärast tuuri lõppu naases bänd Soome, et hakata salvestama teemalaulu filmile "Dark Floors".
 
2007. aastal ilmus Lordil koostöös Fanplugged'igaFanpluggediga ka nende esimene [http://fanplugged.com/main.site?action=siteupdate/view&id=13&set_language=fin mobiilimäng].
 
2008. aasta lihavõttepühadel esines Lordi esimest korda toimunud Rock2Wgtn festivalil, mis toimus Wellingtonis Uus-Meremaal Westpac Stadiumil. Bänd esines 22. märtsil ning samal õhtul esinesid samal laval Lordi iidol Kiss ja Alice Cooper. Eriefektide eest kontserdil hoolitses Weta-workshop. Festivalil esinesid 23. märtsil veel Poison, Ozzy Osbourne, Whitesnake ja teised kohalikud bändid.
 
==="Deadache" (2008–2009)===
 
2008. aasta veebruaris ilmus Lordi teine film "Dark Floors", mis linastus ka Eesti kinodes.<ref>http://www.ohtuleht.ee/269973 Lordi õudukas jõuab eesti kinodesse</ref>
 
UueUut albumialbumit kallalhakati alustati tööd jubategema 2007. aasta suvel,. Bänd teatas teatadessiis, et neil on juba 25 uut laulu varuks ja umbes sama palju on veel tulekul.
 
15. septembril 2008 kohtusid Lordi fännid Jaapanis Tokyos Takadanobaba ESP hallis enda uutes kostüümides iidolite Mr. Lordi ja Kitaga, kus oli kohal ligi 200 fänni, kellest noorim oli 3- ja vanim 60-aastane. Tokyos toimus sel päeval Lordi uue albumi promomine, kuna see oli müüki tulemas ka seal. Esimest korda esineti uutes kostüümides laval 10. oktoobril Saksamaal Popkommi klubis.
 
Lordi alustashakkas neljandaneljandat albumialbumit salvestamisegasalvestama 2008. aasta kevadel ja album anti välja 29. oktoobril 2008. Albumi "[[Deadache]]" produtsent oli Nino Laurenne. Uue albumi avaldamisega kaasnes ka järjekordne kostüümide vahetus. Album sarnanes stiililt oma eelkäijatega: meloodiline ''hard rock'' ja ''heavy metal'', lisatud oli rohkem õuduseteemat. Esimene singel sellelt albumilt, "Bite It Like a Bulldog", avaldati 3. septembril 2008. Plaadi esitus toimus 31. oktoobris Tavastia klubis Helsingis, mis on üks kuulsamaid Soome rokiklubisid. Seal plaanis Lordi algselt ka enda esimese kontserdi anda 2002. aastal.
 
Veidi pärast "Deadache'i" väljatulekut tegi Lordi novembris tuuri Ameerika Ühendriikides koos [[Lizzy Borden |Lizzy Bordeniga]]. 6. novembril 2008 esitas Lordi lugu "Bite It Like A Bulldog" NBC saates "Late Night with Conan O'Brien".<ref>http://www.metalunderground.com/news/details.cfm?newsid=39731 Lordi to perform on Late Night With Conan O'Brien</ref> Tuur lõppes 24. novembril New Yorgis, kus tuli taas lavale Jay Jay French.
 
17. detsembril teatas Lordi oma ametlikul veebilehel, et uue albumi pealkirjaks saab "To Beast or Not to Beast" ja see avaldatakse 1. märtsil 2013.<ref>http://www.lordi.fi/2013/01/22/album-release-dates/</ref> Lordi tuvustas ka uusi bändiliikmeid: uut trummarit, lavanimega Mana, ja uut klahvpillimängijat, lavanimega Hella.<ref>http://www.lordi.fi/2012/12/17/lordis-new-members-are-mana-and-hella-new-album-to-beast-or-not-to-beast-out-on-march-8th/</ref> Esimene singel "The Riff" ilmus ülemaailmselt 8. veebruaril 2013. <ref>http://www.lordi.fi/2013/01/25/the-first-the-riff/</ref>
 
 
Uue albumi ilmumise järel läks Lordi 2013. aasta aprillis Euroopa tuurile "Tour Beast Or Not Tour Beast". Eestis esines bänd 20. juulil 2013 Narvas motofestivalil "Narva Bike". <ref>http://www.lordi.fi/tour/tour-2013/</ref>
 
2014. aasta juunis alustashakkas Lordi Soome FinnvoxFinnvoxi stuudios produtsent Mikko Karmila abilosalusel salvestama oma seitsmendat stuudioalbumit.
 
28. juunil avati Soomes [[Savonlinna|Savonlinnas]] esimene ametlik Lordi näitusnäitu, "The Other side of Lordi", kus oliolid väljas Lordi endised kostüümid ja lavarekvisiidid, samuti mr. Lordi maalitud teosed. Näituse avapäeval oli kohal Amen ja mr. Lordi.
 
27. juunil esines bänd Tallinnas Tallinn Star Weekendil. Tegu oli bändi teise kontserdiga Eestis turnee "To Beast or Not to Beast"-tuuri jooksul.
 
==="Scare Force One" (2014–tänapäev)===
 
31. juulil 2014 teatas bänd, et nende seitsmenda stuudioalbumi nimi on "[[Scare Force One]]". Album ilmus 31. oktoobril Euroopas ja 3. novembril Ameerika Ühendriikides. Esimene singel, "Nailed by the Hammer of Frankenstein", ilmus digitaalselt 19. septembril.
 
 
===Kogumikud===
 
* "[[The Monster Show]]" ([[2005]])
* "[[Zombilation – The Greatest Cuts]]" ([[2009]])
 
===Singlid===
 
* ''[[Would You Love a Monsterman?]]'' ([[2002]])
* ''[[Devil is a Loser]]'' ([[2003]])
119 249

muudatust

Navigeerimismenüü