Erinevus lehekülje "William Blake" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (Eemaldatud mall Link GA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
P
 
== Looming ==
William Blake oli kunstnikuna [[prerafaeliit]]ide eelkäija. Ta on loonud ekspessiivseidekspressiivseid müstilisnägemuslikke [[illustratsioon]]e nii enda luuleteostele kui ka näiteks [[Dante Alighieri]] "Jumalikule komöödiale".
 
Kulus sada aastat, enne kui Blake'i hakati pidama [[inglise kunst]]i üheks tähtsaimaks esindajaks.
Mõned pidasid teda nupust nikastanuks, teised suhtusid temasse kui süütusse veiderdajasse. Vaid vähesed tema kaasaegsed uskusid tema [[looming]]usse ja ei lasknud tal nälga surra.
 
Blake'i tuntuim teos on "Muistsed ajad", mis illustreeris [[luuletus]]t "Euroopa, prohvetlik ettekuulutus". Räägiti, et Blake oli seda [[sirkel|sirkliga]] [[maakera]] mõõtvat vanameest näinud kord hõljumas oma pea kohal trepi ülemisel astmel majas Lambethis, kus ta elas. Sirkel vanamehe käes meenutab aga [[välgunool]]t pimeduses.
 
Blake'i kujutluses oli [[jumal]] unenäoline ja fantastiline. Ta oli loonud oma [[mütoloogia]], kus jumal [[Urizen]] oli kuri [[vaim]], kes oli loonud pahelise maailma. Seetõttu kujutas ta ka selle fantaasiamaailma tegelasi hirmuäratavalt.
 
Selle mütoloogia kohaselt on [[Albion (Blake)|Albion]] ürgne mees, kelle languse ja jagunemise põhjuseks on neli [[Zoa]]d: [[Urizen]], [[Tharmas]], [[Luvah]] ja [[Los]]/[[Urthona]]. Nimi [[Albion]] on arvatavasti pärit [[Briti saared|Briti saarte]] ürgsest nimetusest.
*"Süütuse laulud" (''Songs of Innocence''; 1789)
*"Kogemuse laulud" (1794)
*"Taeva ja põrgu abielu" (''The Marriage of Heaven and Hell''; 1790; eesti keeles – [[Looming (ajakiri)|Looming]] 1993, nr. 9, tõlkinud [[Ants Viires]]; samas ka [[Tuomas Anhava]] ülevaade "William Blake")
*"Prantsuse revolutsioon" (1791)
*"Ameerika" (1793)
==Välislingid==
{{commons|William Blake}}
* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/webbin/book/search?amode=start&author=Blake%2c%20William William Blake'i teoseid (inglise keeles)]
* [http://www.eki.ee/ninniku/sisu7.html Märt Väljataga tõlkeid]
* [http://lugemissoovitus.wordpress.com/2010/11/20/william-blake-olematu-luulekogu/ Viited William Blake'i loomingule eesti keeles]
129 360

muudatust

Navigeerimismenüü