Erinevus lehekülje "Idand" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 3 baiti ,  5 aasta eest
Läbi seemnekesta tungib vesi seemnesse ning seemnes asuvasse idusse. Idu muutub aktiivseks, sünteesitakse [[mRNA]]-d ja [[giberelliinhape]]t. [[Reservaine]]d mobiliseeruvad. [[Nukleaas]]ide tegevuse tõttu vabanevad [[nukleiinhape]]test [[tsütokiniin]]id. [[Proteaas]]ide toimel suureneb [[aminohape]]te sisaldus ning [[trüptofaan]]ist sünteesitakse [[auksiin]]id. Tsütokiniinid [[indutseerima|indutseerivad]] idus [[rakk]]ude jagunemist, auksiin ergutab venimiskasvu. Selle tõttu tungib kasvav idu läbi seemnekesta, sünteesides kesti lagundavaid [[ensüüm]]e [[pektinaas]]e ja [[tsellulaas]]e.
 
Esimesena väljub juur, siis [[koleoptiil]] (torujas kate kõrreliste idulehtedellehtedel, kaitseb lehti seemnest läbitungimisel). Auksiin liigub [[raskusjõud|raskusjõu]] mõjul mõlema [[organ]]i alumisele küljele. Juurel ilmneb positiivne, koleoptiilil negatiivne [[geotropism]]. Geotropism on taime reaktsioon maakera [[raskuskiirendus]]ele; seemne idanemisel, olenemata tema asendist, suubub idujuur geotroopselt allapoole, iduvars aga ülespoole. Kui koleoptiil on mullast väljunud, hakkab diferentseeruma fotosünteesiaparaat. Sellega idanemisstaadium lõpeb.
 
Kui seemned idanevad halbades tingimustes, mis ei ole seemnele ega noorele taimele soodsad, tähendab see taime surma. Idanemisinhibiitorid ongi selleks, et seeme ei idaneks enne, kui seda lubavad välistingimused.

Navigeerimismenüü

Personaalsed tööriistad

Nimeruumid

Variandid