Erinevus lehekülje "Manilus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 3 baiti ,  6 aasta eest
resümee puudub
P
'''Manilus''' (ka manihheism; Mani kirik) on õpetus, et maailma valitseb hea ja kurja jõudude tasakaal, mitte aga üks täiuslik olend.<ref>Simon Blackburn. ''Oxfordi filosoofialeksikon''. 2002:278.</ref> Manilus oli [[Mani]] (u 216-276) katse luua maailmausundit (ehk "universaalreligiooni") [[zoroastrism]]<nowiki/>i, [[platonism]]<nowiki/>i<ref name=":0">Edmund Jacoby. ''50 Klassikut. Filosoofid''. 2006:73.</ref>, [[kristlus]]<nowiki/>e, [[budism]]<nowiki/>i ja [[gnostitsism]]i<nowiki/>e osadest. Kosmos jaotati zoroastrismi ja platonismi eeskujul kaheks eraldi asuvaks tegelikkuseks: valgusemaailm ja pimedusemaailm. Aineline maailm, milles inimesed elavad, koosnes Mani arvates mõlemast poolest. Maniluse kõrgaeg oli 3.-5. s vahel m.a.j.
 
Mani hakkas prohvetlikku õpetust levitama peale 242. a m.a.j. Pärast Mani surma ja tema poolehoidjate vaenamist, levis manilus Iraanist Kogu Lähis-Idasse ja Rooma impeeriumis (Hispaaniani).<nowiki/> Manilus levis [[Iraan]]i, [[Egiptus]]e ja [[Süüria]] kaudu [[Prantsusmaa]]le ja [[Balkan]]i maadesse ning [[Hiina]]sse. Kristlik kirik võitles (eesotsas [[Augustinus]]<nowiki/>ega) maniluse vastu kuni 7. s-ni.
 
Manilus oli riigiusundiks [[uiguurid]]e riigis. Hiinas keelustati manilus u 1374. [[Kalifaat|Kalifaadis]] salliti manilasi kuni 9. s-ni. 9. ja 10. sajandil algas ka Kalifaadis manilaste hävitamine. Manilaste jäänused Aasias hävisidhävitasid mongolite vallutuste ajalvallutused.
 
Euroopas lähtusid manilusest [[paulikaanid]], [[bogomiilid]] ja [[katarid]].
4168

muudatust

Navigeerimismenüü