Uuspütagoorlus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
Uuspütagoorluse levik hoogustus 1. s teisel poolel m.a.j. Seda propageerisid, nii kirjutistes kui suuliselt, Moderatose ja [[Apollonios Tyanast]]. Hilisematest autoritest on teada 150 a m.a.j tegutsenud Nikomachos Gerasast, kelle osalt säilinud teosed on peamised allikad uuspütagoorluse tundmaõppimisel.
 
Philostratus, u aastal 200, püüdis kujundada hellenistliku kirikut peegepildina kristliku kirikuga ([[Apollonios Tyanast]] imelise sünni, imetegude ja ülestõusmise).<ref>Chr.'''[[Ferdinand Christian Baur]]'''. ''Apollonius und Christus. Herausg. von Zeller, 1876.''</ref> Jumala ilmutust vahendavad targad (Pythagoras, Apollonios)
 
Uuspütagoorluse õpetuses püüti pütagoorlikku arvuõpetust ühendada platonistliku, stoa ja peripateetikute õpetuste osadega. Sellist ühendamist nimetatakse eklektikaks. Arv samastati platonliku ideega. Erinevalt [[Platon]]<nowiki/>ist, ei olele arvu idee enam iseseisvalt, vaid jumaluse mõttena. Ideed samastati jumala mõtetega. Uuspütagoorluse õpetuses oli monoteismi ja (suuremalt jaolt) panteismi suund. Jumal on kõiksushing, mis laotab end läbi kogu maailma. Hinge peeti surematuks, kuid hingede rändamisest (nagu pütagoorluses) enam ei kirjutata.
[[Numenios Apameast]] (160 m.a.j) oli uuspütagoorlik juudi filosoof. Ühendas arvuõpetuse Philoni ja kristliku gnostitsismiga, millest tekkis religioosne sünkretism. Sarnast suunda esindas ka 2. s lõpul m.a.j kristliku rahvausundi vastu võidelnud [[Hermes Trismegistos]].
 
Viimane uuspütagoorlane oli ''Nikomachos'' ''Gerasast'' (Araabia), ''Teoloogilise aritmeetika'' või ''Aritmeetilise teoloogia'' (!) autor (Bütsansti Photiuse andmed). [[de:Pythagoreer#Neupythagoreismus]]
 
== Viited ==
[[de:Pythagoreer#Neupythagoreismus]]
[[en:Pythagoreanism#Neopythagoreanism]]
[[Kategooria:Antiikfilosoofia]]
4305

muudatust

Navigeerimismenüü