Erinevus lehekülje "Miliza Korjus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Los Angelesi > Los Angelese
P (Los Angelesi > Los Angelese)
Arhiiviandmed näitavad, et Korjuse esivanemad isaliini pidi on Eestis elanud läbi nelja sajandi, võib-olla veelgi kauem.
 
Miliza vanaisa Karl Korjus pidas Tallinna südalinnas, praeguse "Viru" hotelli vastas kuulsat "Korjuse kõrtsi". Karl olevat rikkaks saades ostnud sakslasest mõisnikult vabaks teoorjast talupidaja tütre Liisa Tristali, Palvere mõisast Harjumaal. Pärast abiellumist Liisa Tristaliga otsustas Karl üle minna [[EELK Tallinna Püha Vaimu kogudus|Tallinna Pühavaimu kiriku kogudusse]], mille liikmeteks olid eestlased.
 
Noorpaaril sündis kolm poega ja üks tütar: Hugo (1858), Leontine (1860), Justus (1866) ja Miliza Korjuse isa Artur (1870).
Artur Korjus lõpetas Tallinna saksa kreiskooli Vene tänavas.
 
Artur mängis klaverit ja viiulit. Ta õpetas oma tütart Milizat laulma viiuli järgi. Suguvõsas mäletatakse Arturi sagedasi sõnu Milizale: "Laula! Ära karju!".
 
1936. aastal surnud Arturile korraldati Eesti Vabariigis sõjaväeline matus. Herbert Korjus meenutas tema põrmu ärasaatmist Aia 6 järgmiselt. Puudus Miliza, kes sõitis samal ajal laevaga USAsseUSA-sse "Suure valsi" võtetele. Ta viibis kohal ainult oma häälega. Teises toas olevat grammofonile pandud heliplaat tema tuntud hingestatud lauluga "Warum?" (Miks?). See olevat tunginud sõdadest tulnud ohvitseridele hinge, silmad märgunud.
 
 
Seda kinnitab ka sugulastel säilinud 10. juulil 1927 tehtud foto. Sellel on 18-aastase tütarlapse pea hardalt asetatud ohvitserivormis range isa õlale. Tallinnas on käinud mõned õedki pere teist osa külastamas, ent siia jäi päriselt ka Anna (1908).
 
[[1929]]. aastal abiellus ta füüsikufüüsik Kuno Foelschiga. Oma lauljakarjääri jätkas ta sopranina Saksamaal, kuni sai 1933. aastal töökoha Berliini riigiooperis. Tema edukad esinemised ka väljaspool Saksamaad tõid talle hüüdnime "'''Berliini ööbik'''". Filmiprodutsent [[Irving Thalberg]], kuuldes Korjuse häält, sõlmis lauljatariga kümneaastase filmilepingu ning Korjus reisis [[Ameerika]]sse, [[Hollywood]]i.
 
Tema esimene film Hollywoodis oli "Suur valss" ([[1938]]). Korjuse tähtosa pidi olema filmis "Sandor Rozsa" ([[1940]]), kuid autoõnnetuses sai temata jalg vigastada ja ta vajas pikaajalist taastumisperioodi, film katkestati.
 
Aastatel [[1941]]–[[1944]] elas ta [[Mehhiko]]s, kus tegi kaasa [[hispaania keel|hispaaniakeelses]] filmis "Impeeriumi rüütel" ([[1942]]).
[[1952]]. aastal abiellus ta arst Walter Shectoriga.
 
Aastal 1980 suri ta südamerikke tagajärjel ningja maeti [[Los Angeles|Los Angelese]]i kalmistule (''Westwood Village Memorial Park Cemetery).''<!-- See nimi tuleks tõlkida.-->
 
Korjusel on tütar [[Melissa F. Wells]], kes sündis [[1932]]. aastal Eestis. Ta on olnud üle 40 aasta USA välisteenistuses. Aastatel [[1998]]–[[2001]] oli ta USA [[suursaadik]] Eestis.
 
== Ooperirolle ==
* [[Wolfgang Amadeus Mozart]] "[[Võluflööt]]" (öökuninganna)
* [[Gioacchino Rossini]] "[[Sevilla habemeajaja]]" (Rosina)
* [[Giuseppe Verdi]] "[[Rigoletto]]" ( Gilda)
* Verdi "[[Traviata]]" (Violetta)
 
==Mälestuse jäädvustamine==
2012. aastal ilmus [[Pegasus (kirjastus)|Pegasuse]] trükistväljaandel [[Jaak Jõekallas]]e raamat "Unustamatu Miliza Korjus".
 
{{JÄRJESTA:Korjus, Miliza}}
109 521

muudatust

Navigeerimismenüü