Erinevus lehekülje "Mani" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 124 baiti ,  5 aasta eest
viide
(toim)
(viide)
{{See artikkel| räägib manihheismi rajajast; skandinaavia jumala kohta vaata artiklit [[Máni]]}}
'''Mani''' (kr ''Manichaios''; ld ''Manes''; 14.04.216 - 276/277 m.a.j; sündis Tigrise äärses Mardinu linnas, Iraani riigis) oli [[manilus]]<nowiki/>eks nimetatud õpetuse ja [[usund]]<nowiki/>i rajaja. Mani elulugu on kirjas 4. sajandi Egiptusest pärit Kölni koodeksis. Iraanlane Mani kasvas üles zoroastrina ja liitus [[elkesaid]]<nowiki/>ega (G. Quispel)<ref>[[Uku Masing]]. ''Filippose evangeelium''. Johannes Esto Ühing 2005, lk 87.</ref>. 240 heideti välja ja ta elas mitu aastat [[India]]<nowiki/>s õppides tundma [[budism]]<nowiki/>i. Naastes [[Iraan]]<nowiki/>i hakkas end nimetama [[Jeesus]]<nowiki/>e apostliks ja Lohutajaks ("pühaks vaimuks"), kelle tulekut on lubatud [[Johannese evangeelium]]<nowiki/>is (16:7-8). Mani ühendas iraani <nowiki/>ja [[Platonism|platonistliku]] [[kahesusõpetus]]<nowiki/>ed. Ta levitas oma prohvetlust matkates [[Iraan]]<nowiki/>is, [[Kesk-Aasia]]<nowiki/>s ja [[India]]<nowiki/>s.
 
== Mani elu ==
Mani iraanlastest vanemad olid suursugust päritolu. Kahejõemaale saabusid Meediast. Mani ema nimi oli Marjam. Mani isa Pattak (kr Pattikos, ld Patecius) kuulus elkesaide ristijate [[sekt]]<nowiki/>i (vaieldakse, kas olid [[elkesaid]], [[mandalased]] või mingi [[Juudakristlus|juudakristlik]] ristijatesekt). Mani sai sekti liikmeks juba nelja aastaselt.
 
Pärimuse järgi olevat Mani, kaheteistkümne aastaselt (u a 228/229 m.a.j) esmakordselt saanud ilmutuse. Ilmutuse mõjul hakkas Mani kritiseerima ristijate sekti kultust ja õpetust, ning nõudis muutusi. “Ristijad” ei võtnud teda kuulda aga temasse hakkasid uskuma isa ja sekti hulgast ka kaksteist õpilast.
 
Mani õpetus sisu oli prohvetite ilmutuses, mida varem olid väljendanud [[Sett]] ([[Aadam]]<nowiki/>a järeltulija), [[Noa]], [[Enoš]], [[Eenok]], [[Seem]], [[Aabraham]], [[Buddha]], [[Zarathustra]], [[Jeesus]], [[Paulus]] ja nüüd Mani.
 
== Viited ==
[[Kategooria:Religiooniteadus]]
3822

muudatust

Navigeerimismenüü