Erinevus lehekülje "Saatan" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 6 baiti ,  6 aasta eest
P
resümee puudub
P (Bot: Migrating 65 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35230 (translate me))
P
[[Pilt:Das ist mein lieber Sohn.jpg|thumb|250px|Napoleon Saatana kätevahelkäte vahel]]
 
'''Saatan''' ([[heebrea keel]]es שָׂטָן Satan 'kiusaja, ahvatleja') on [[ingel]] või [[deemon]] [[monoteism|monoteistlikes]] [[religioon]]ides.
 
'''Judaistlikus müstikas''' on Saatan [[Jahve]] püha viha kehastus. [[Kabala]] kohaselt hõlmab jumalik täius ka kurjuse jõude ning seda kajastab õpetus Jumala ühest avaldumisvormist Saatana või Samaeli märgi all. [[Vana testament|Vanas testamendis]] (Hiiobi raamat) on Saatan Jahve laps - ingel tema lähikonnas. Ta esineb inimsoo vastase ja süüdistajana, kes püüab paljastada inimloomuse pahelisust. Vana testamendi kohaselt lõi jumal maailma täiuslikuna ning seega ei saanud ka Saatan loomupäraselt kuri olla - kurjus on hilisema nn. langemise tagajärg. Saatana ja tema pooldajate languse põhjuste kohta on erinevates, peamiselt [[apokrüüfid|apokrüüfilistes]], evangeeliumites erinevaid selgitusi. Ühtede järgi oli selleks uhkus ja kadedus ning vastuhakk Jumala tahtele, teiste kohaselt on langemine tingitud inglite loomuvastasest ihast inimesete vastu.
 
'''[[Kristlus]]es''' on Saatan enamasti olend, kelles kehastub kurjus. TuntudSaatan on tuntud ka nimetusteganimedega [[Kurat]], Pimeduse vürst, [[Peltsebul]], [[Mefisto]] või [[Lucifer]]. [[Demonoloogia]]s ja [[angeloloogia]]s tehakse neil nimetustel vahet, liigitades neid ja teisi olendeid kas [[langenud ingel|langenud inglite]] või [[deemon]]ite hulka ning täpsustatakse nende kurjuse olemust.
 
[[Keskaeg]]se arusaama kohaselt võis kurat võtta ükskõik millist kuju. Siiski oli tunnuseid, mida sageli Saatanaga seostati Saatanaga. Üheks selliseks oli must värv - kuradit kujutati musta värvi või mustanahalisena. Teine iseloomulik värv oli punane, mis ilmselt sümboliseeris verd ja (põrgu)tuld. Välimuses andsid tooni koletislikud, looma-loomalike ningja inimlike tunnuste kombinatsioonid. Sageli kujutati Saatanat ebatavalist kasvu - kas hiiglase või kääbusena. Levinud oli ka kujund kolmepealisest Saatanast. Usuti, et sageli püüab Saatan oma tegelikku kuju varjata ning ilmub eesmärgist sõltuvalt mõne (sageli ahvatleva või austusväärse) inimese või loomana. Loomadest, keda kuradiga seostati olid kõige tüüpilisemad madu, koer, sokk, nahkhiir ja kaaren. Saatan võis esineda ka elutu objektina (karikas, kivi jne).
 
Ülo Valgu raamatu kohaselt vastandub Saatan kristluses pigem [[peaingel]] [[Miikael]]ile. Samas märgib ta, et selline vastandumine on keskaegsete kirikutegelaste "kõva töö vili", sest tol ajal levis arusaam [[Jahve]]st kui heast ning Saatanast kui halvast poolusest, mis läks aga vastuollu [[monoteism]]i põhimõttega).
'''[[Islam]]is''' on Saatan [[Iblis]] ([[araabia keel]]es إبليس) või Shaitan (شيطان), kes oli peaingel, kuni [[Allah]] ta pagendas. Koraanis esineb kurat ka Aadama ja Eeva pattulangemise õhutajana Piibli mao asemel.
 
Saatan kristlikus tähenduses võib olla olevus, kes [[kehastus|kehastab]] kurjust, või olla ka maailma kurjuse kogusumma. Saatan kurjuse kogusummana on abstraktsioon, mis võtab kokku kõik tegelikkuses eksisteeriva kurja – näiteks suvaline valitud [[kurjategija]] on selliselsel juhul osa Saatanast, selliselja juhulSaatan vastandub Saatansiis abstraktsele [[Kristus]]ele.
 
==Kasutatud kirjandus==
 
* [[Ülo Valk]]. ''Kurat Euroopa Usundiloosusundiloos. Sissejuhatus demonoloogiasse''. Vikerkaar. Tallinn. 1994.
 
==Vaata ka==
==Välislingid==
{{Commons|Satan}}
*[http://www.biblebasicsonline.com/estonian/06/0602.html Kurat Jaja Saatan- Christadelphian]
 
 
131 725

muudatust

Navigeerimismenüü