Ekliptika: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kirjavead
P (Eemaldatud mall Link GA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
(Kirjavead)
Ekliptika on kujutletav [[suurringjoon]] [[taevasfäär]]il, mida mööda [[Päike]] näivalt oma aastateekonnal kulgeb. Tegelikult on see Maa orbiit ümber Päikese, mis põhjustab Päikese asukoha näivat muutumist. Ekliptika asub [[taevaekvaator]]i suhtes 23°27' nurga all. Punkte, kus ekliptika taevaekvaatoriga ristub, nimetatakse [[võrdpäevsuspunktid]]eks ehk ekvinoktsiumi (< ladina aequinoctium) punktideks.
 
Ekliptika ja ekvaatori vahelise, umbes 23,5-kraadise, nurga tõttu muutub aasta jookusljooksul Päikese teekonateekonna kõrgus taevaekvaatori suhtes, mis põhjustab aastaaegade vaheldumist Maa põhja- ja lõunapoolkeral.
Kui ekliptika on taevaekvaatori kohal käib päike kõrgelt ja vastaval poolkeral on suvi ning vastaspoolkeral talv. Kui ekliptika on taevaekvaatori all käib päike madalalt (poolusel ei paista polaaröö jooksul üldse) ning vastaval poolkeral on talv ja vastaspoolkeral suvi (vastaspoolusel polaarpäev, mille jooksul päike ei looju päevade viisi).
 
Lisaks päevade erinevale pikkusele rõhutab talve ja suve erinevust asjaolu, et päikeskiiredpäikesekiired langevad maale suvel järsema nurga all, mistõttu suvel saab maapind ajaühikus rohkem päikeseenergiat kui talvel, mil päikesekiired hajuvad langedes maapinnale libamisi. Erinevused päeva pikkuses ja päikeseenergia hulgas põhjustavad aastaajalisi temperatuurierinevusi, muutes suved talvedest soojemaks.
 
Kuna [[Päikesesüsteem]] on suhteliselt lapik, on ka planeetide orbiidid üsna lähedased ekliptikatasandile. Peale selle asuvad ekliptikal ka [[sodiaak|sodiaagi]] tähtkujud. See muudab ekliptika väga mugavaks abivahendiks kõigile, kes püüavad määrata planeetide või sodiaagi tähtkujude asukohta, sest need sõna otseses mõttes "järgivad Päikest".
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü