Erinevus lehekülje "Kata (karate)" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 22 baiti ,  5 aasta eest
P
resümee puudub
P
 
'''Kata''' (jp.k. [[kanji]]märk 型 'eeskuju, meetod, muster, vorm, šabloon jne') on [[karate]]s standardiseeritud harjutusstandardharjutus, mis sisaldab liigutusi võitluses kujuteldava vastasegavastase või vastastega.
 
==Kata roll==
 
Katad on enamstienamasti harjutuste kompleksid, mille on töötanud välja kunagised võitluskunsti meistridvõitluskunstimeistrid ning mida on aastasadu edasi antud õpetajalt õpilastele. Katade rolli kohta puudub tänapäeval ühtne seisukoht. Väidetakse, et katade esialgne eesmärk oli esitada meistri õpetusi mnemotehniliselt otstarbekas vormis nii, et õpilased saakssaaksid need endale teatud standardiseeritud harjutustenastandardharjutustena meelde jätta ning neid harjutades jõuda meistri õpetuse mõistmiselemõistmiseni ja motoorselemotoorse valdamiselevaldamiseni. Paljud spetsialistid on aga arvamusel, et lihtsalt kata õppimine ei taga õpetuste omandamist, vaid katat tuleb õppida koos selles esinevate liigutuste tegeliku rakendusega.
 
Seega on katade puhul olulised nendes esinevate liigutuste [[bunkai]]d (kanjis 分解 'analüüs, osadeks lahutamine'), mis väljendavad katas tehtavate liigutuste võimalikke rakendusi reaalse vaenlase vastu. Tänapäeval on eri karate stiilidekaratestiilide sama päritolu katadel väga palju eri bunkaisid ning see ähmastab kata kui sellise võimalikku eesmärki õpetuse kandjana. Väidetakse, et katadest on tänapäevaks kadunud suur osa seal algupäraseltalgselt sisaldunud surmavaid tehnikaid või on unustatud nende bunkaid.
 
==Kata sooritus==
 
Kata harjutamisel peetakse esiteks oluliseks kasutatavate asendite ja sooritavatesooritatavate tehnikate korrektsust, lisaks sellele nõuab kata keskendumist sooritatavatele liigutustele ning arusaamist nende olemusest. Seega on kata harjutamise puhul tähtis terviklik sooritus, mille osadeks võib olla õige tempo valik, tehnikate korrektne rõhutamine, lõdvestumine tehnikate vahepealkasutamise vahel, õige hingamine ja [[kiai]] (kanjis 氣合 'jõu koondamine') kasutamine, tehnikate usutavus ja kontsentreeritus ehk [[kime]] (kanjis 決め 'pinge, pingutus'), kiirus ja jõu õige balanss, üldine stabiilsus ja tasakaal jms.
 
Kata eeskujulik sooritamine nõuab põhjalikku harjutamist ning väga head füüsilist vormi, kuna asendid nõuavad harjumatute lihasgruppidelihaserühmade treenitust/painduvust ning liigutused väga head koordinatsiooni.
 
==Katad ja sport==
 
Kata sooritamises võisteldakse nii üksikult, kus katat sooritab üks inimene, kui ka meeskondlikult, kus katat sooritatakse sünkroonis ning esitatakseja lisaks sooritusele esitatakse ka oma tõlgendus bunkai kujul.
 
Turniiridel võistlemisele orienteeritud sportlikus karates sageli katasid üldse ei harjutata, vaid keskendutakse kobinatsioonidelekombinatsioonidele, paarisharjutustele ja reaalsele [[kumite]]le.
 
==Vaata ka==
112 102

muudatust

Navigeerimismenüü