Erinevus lehekülje "Rakett" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 200 baiti ,  6 aasta eest
proovisin paremaks toimetada
(proovisin paremaks toimetada)
{{See artikkel| räägib lennuaparaadist; teiste tähenduste kohta vaata [[Rakett (täpsustus)]]}}
{{keeletoimeta}}{{ToimetaAeg|kuu=oktoober|aasta=2014}}
 
[[Pilt:Soyuz rocket ASTP.jpg|pisi|Kanderakett [[Sojuz-U]]]]
 
'''Rakett''' ([[itaalia keel|itaaliakeelsest]] sõnast ''rocchetto'' - [[kedervars]]) on tüüpiliselt silindrilise kujuga vedel- või tahkekütust sisaldav seade; kütuse süütamisel tekkiv kuum [[gaas]] või [[ioon]]id väljuvad läbi seadme tagaosa [[düüs]]i ja panevad seadme reaktiivtõuke mõjul edasi liikuma. Lihtsama ehitusega raketid on kasutusel ilutulestiku- ja signaalrakettidena, keerulisema ehitusega raketid aga juhitavate ja [[ballistiline rakett|ballistiliste rakettidena]] (sõjanduses) ning [[kanderakett]]idena (kosmosetranspordis).
'''Rakett''' (it. ''rochetta'' - ’värten’) on lendkeha, mis liigub düüsist väljuva gaasijoa reaktiivtõuke mõjul. Raketis asuva kütuse põlemine ei sõltu maa atmosfäärist. Raketi liikumist atmosfääris mõjutab siiski õhutakistus, millega tuleb arvestada (võimalik on ka aerodünaamiline juhtimine]. Sõjaasjanduses kasutatakse rakette lõhkelaengute kohaletoimetamiseks. Rakette kasutatakse kosmoseaparaatide läkitamiseks maailmaruumi. <ref>Tehnikaleksikon, Tallinn, "Valgus" 1981</ref>.
 
Raketis asuva kütuse põlemine ei sõltu ümbritsevast [[atmosfäär]]ist. Raketi liikumist atmosfääris mõjutab siiski [[õhutakistus]], millega tuleb arvestada (võimalik on ka aerodünaamiline juhtimine).
 
Rakette liigitatakse näiteks kasutatava [[kütus]]e järgi: [[vedelkütusrakett]], [[tahkekütusrakett]], [[footonrakett]] (footon-reaktiivmootoriga kosmoseaparaat); juhitavuse järgi: juhitav, mittejuhitav, automaatselt juhitav; liikumise trajektoori järgi:[[ballistiline rakett]] ja otstarbe järgi: [[kanderakett]], [[meteoroloogiline rakett]], tiibrakett jne. <ref name="EE"/>.
 
==Vaata ka==

Navigeerimismenüü