Maximilien Robespierre: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (Eemaldatud mall Link GA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
Resümee puudub
'''Maximilien''' François Marie Isidore '''Robespierre''' ([[6. mai]] [[1758]] – [[28. juuli]] [[1794]]) oli [[Prantsuse revolutsioon]]i tuntumaid juhte.
 
Robespierre sündis Põhja-[[Prantsusmaa]]l [[Arras|Arrasi]]' linnas ning õppis [[advokaat|advokaadiks]]. Juba nooruses sai ta tuntuks põhimõttekindla, ausa ja valgustusmeelse inimesena. Oma printsipiaalsuse tõttu sai ta endale hüüdnimeks Äraostmatu. Kindla [[moraal]]i ja karskete eluviiside tõttu lisandus sellele hüüdnimi Voorusemees. Samas armastas ta väga peenelt riietuda, kui see vähegi taskukohane oli, ning omandas seetõttu ka [[dändi]] maine. Kohati kasutas ta aadlitiitlit ''de'' (Maximilien ''de'' Robespierre), millele tal tegelikult õigust polnud.
 
Revolutsiooni algul valiti ta seisuse esindajana [[generaalstaadid|generaalstaatidesse]] ning temast sai peagi silmapaistev kõnemees, seda eriti oma mõtete korduva raevuka esitamise tõttu. Aja jooksul sai Robespierre'ist äärmusliku [[jakobiinid]]e rühmituse juht. Ta korraldas [[žirondiinid]]e kukutamise ning tõusis [[1793]]. aastal Prantsusmaa tegelikuks valitsejaks. Tema iseloomus toimus oluline muudatus, kuna järgnevalt otsustas ta revolutsiooni ideele ohverdada kõik, sealhulgas aususe ning "ebavajalikud" põhimõtted. Tema ja ta kaaslaste nõudmisel hukati [[1793]]. ja [[1794]]. palju vaenlasi et "päästa [[Prantsuse revolutsioon]]". Hukatute hulgas oli ka Prantsusmaa kuninganna [[Marie Antoinette]]. Paranoia ja kahtlustamise õhkkond muutus üldiseks. Kuid lõpuks langes ohvriks ka Robespierre, kui oma elu pärast hirmul [[Konvent|Konvendi]] saadikud otsustasid jakobiinid kukutada ning tema enda poolt sissetöötatud tava järgi seejärel giljotineerida. Revolutsiooni 2. aastal [[9. termidoori riigipööre|9. termidoori riigipöörde]] järel ([[27. juuli]]l [[1794]]) see nii ka läks.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü