Orientalism: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1541 baiti ,  7 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
{{vaidlustatud}}
'''Orientalism''' on kunstiajaloos, kirjanduses ja kultuuriuuringutes kasutatav termin, mis tähistab nii [[Idamaad]]e [[kultuur]]i, mõtteloo ja kunsti süvenenud uurimist, kui ka erinevate aspektide imiteerimist või laenamist [[Euroopa]] ja [[Ameerika]] kultuuris ja kunstis. [[Ideoloogia|Ideoloogiliselt]] võib Lääne kultuuris leida "mitte-Lääne" kultuuride tõlgendamist eelkõige [[eksootika|eksootilistena]] ning seetõttu ka [[marginaalsus|marginaalsetena]], toetades kultuurilist [[neokolonialism]]i. Orientalism on üks osa kaasaegses maailmas paratamatult toimivast üldisest kultuuride segunemisest, [[globaliseerumine|globaliseerumisest]].
 
Pärast [[Edward Said]]i teose "Orientalism" ilmumist 1978. aastal on sel terminil tugevad negatiivsed konnotatsioonid. Kitsamalt [[maalikunst]]is tähistab "orientalism" 19. sajandi akademistliku maalikunsti voolu, milles kujutati Lähis-Ida motiive.
 
 
==Orientalism [[Eesti]]s==
Selleks, et neid tihtilugu teadmatusest ja [[ksenofoobia]]st tulenevaid negatiivseid eelarvamusi kummutada ja ida-poolsete kultuuridega sisuliselt tutvuda on palju huvitavaid ja pöördelise tähendusega orientaalseid tekste [[eesti keel]]de tõlkinud [[Linnart Mäll]]. Eesti orientalistidest tuleks nimetada kidlasti veel [[Pent Nurmekund]]i, [[Uku Masing]]ut, [[Ülle Udam (filoloog)|Ülle]] ja [[Haljand Udam]]it, [[Jaan Kaplinski]]t, [[Rein Raud]]a, [[Andres Ehin]]it, [[Peeter Vähi]]t, [[Märt Läänemets]]a, [[Elli Feldberg]]i, [[Maret Nukke]]t, [[Alari Allik]]ut ja paljusid teisi. Eesti akadeemiline orientalistide ringkond on koondunud peamiselt [[Tartu Ülikool]]i ja [[Tallinna Ülikool]]i juurde. Eestis on päris suur [[budism|budismi]] huviliste ja tõsisemalt praktiseerijate kogukond. Orientalismi tutvustajad on kindlasti ka tuntud sportlased, [[võitluskunst]]ide harrastajad. Näiteks [[Indrek Pertelson]] ([[džuudo]] meister), [[Kaido Höövelson]] ([[sumo]] talent). Peale selle käib eestis päris aktiivne [[karate]], [[ju-jutsu]], [[kendo]], [[aikido]], [[iaido]], [[wushu]], [[go]]- ja [[gomoku]]mängu harjutamine. Päris aktiivsed on ka [[anime]]-kultuuri huvilised. Siin on vaid killuke kõikidest orientalismi avaldumistest Eestis
 
==Vaata ka==
* [[Eesti Akadeemiline Orientaalselts]]
 
[[Kategooria:Kunst]]

Navigeerimismenüü