Orientalism: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 165 baiti ,  7 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
'''Orientalism''' on kunstiajaloos, kirjanduses ja kultuuriuuringutes kasutatav termin, mis tähistab nii [[Idamaad]]e [[kultuur]]i, mõtteloo ja kunsti süvenenud uurimist, kui ka erinevate aspektide imiteerimist või laenamist Euroopa ja Ameerika kultuuris ja kunstis. [[Ideoloogia|Ideoloogiliselt]] võib Lääne kultuuris leida "mitte-Lääne" kultuuride tõlgendamist eelkõige [[eksootika|eksootilistena]] ning seetõttu ka [[marginaalsus|marginaalsetena]], toetades kultuurilist [[neokolonialism]]i. Orientalism on üks osa kaasaegses maailmas paratamatult toimivast üldisest kultuuride segunemisest, [[globaliseerumine|globaliseerumisest]].
 
Pärast [[Edward Said]]i teose "Orientalism" ilmumist 1978. aastal on sel terminil tugevad negatiivsed konnotatsioonid.
Pärast [[Edward Said]]i teose "Orientalism" ilmumist 1978. aastal on sel terminil tugevad negatiivsed konnotatsioonid. Selleks, et neid negatiivseid seoseid kummutada ja ida-poolsete kultuuridega sisuliselt tutvuda on palju huvitavaid ja pöördelise tähendusega orientaalseid tekste eesti keelde tõlkinud [[Linnart Mäll]]. Eesti orientalistidest tuleks nimetada [[Pent Nurmekund]]i, [[Uku Masing]]ut, [[Ülle Udam (filoloog)|Ülle]] ja [[Haljand Udam]]it, [[Jaan Kaplinski]]t, [[Rein Raud]]a, [[Andres Ehin]]it, [[Peeter Vähi]]t, [[Märt Läänemets]]a, [[Elli Feldberg]]i, [[Maret Nukke]]t, [[Alari Allik]]ut ja paljusid teisi. Eesti akadeemiline orientalistide ringkond on koondunud peamiselt [[Tartu Ülikool]]i ja [[Tallinna Ülikool]]i juurde. Orientalismi tutvustajad on kindlasti ka tuntud sportlased, [[võitluskunst]]ide harrastajad. Näiteks [[Indrek Pertelson]] ([[džuudo]]meister), [[Kaido Höövelson]] ([[sumo]] talent). Peale selle käib eestis päris aktiivne [[karate]], [[ju-jutsu]], [[kendo]], [[aikido]], [[iaido]], [[wushu]], [[go]]- ja [[gomoku]]mängu harjutamine. Päris aktiivsed on ka [[anime]] kultuuri huvilised.
 
==Orientalism [[Eesti]]s==
PärastSelleks, [[Edwardet Said]]ineid teosetihtilugu "Orientalism"teadmatusest ilmumistja 1978.[[ksenofoobia]]st aastal on sel terminil tugevad negatiivsed konnotatsioonid. Selleks, et neidtulenevaid negatiivseid seoseideelarvamusi kummutada ja ida-poolsete kultuuridega sisuliselt tutvuda on palju huvitavaid ja pöördelise tähendusega orientaalseid tekste [[eesti keeldekeel]]de tõlkinud [[Linnart Mäll]]. Eesti orientalistidest tuleks nimetada kidlasti [[Pent Nurmekund]]i, [[Uku Masing]]ut, [[Ülle Udam (filoloog)|Ülle]] ja [[Haljand Udam]]it, [[Jaan Kaplinski]]t, [[Rein Raud]]a, [[Andres Ehin]]it, [[Peeter Vähi]]t, [[Märt Läänemets]]a, [[Elli Feldberg]]i, [[Maret Nukke]]t, [[Alari Allik]]ut ja paljusid teisi. Eesti akadeemiline orientalistide ringkond on koondunud peamiselt [[Tartu Ülikool]]i ja [[Tallinna Ülikool]]i juurde. Orientalismi tutvustajad on kindlasti ka tuntud sportlased, [[võitluskunst]]ide harrastajad. Näiteks [[Indrek Pertelson]] ([[džuudo]]meister), [[Kaido Höövelson]] ([[sumo]] talent). Peale selle käib eestis päris aktiivne [[karate]], [[ju-jutsu]], [[kendo]], [[aikido]], [[iaido]], [[wushu]], [[go]]- ja [[gomoku]]mängu harjutamine. Päris aktiivsed on ka [[anime]] -kultuuri huvilised. Siin on vaid killuke kõikidest orientalismi avaldumistest Eestis

Navigeerimismenüü