Mantel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 3 baiti ,  8 aasta eest
P
Valikulised grammatikaparandused.
Resümee puudub
P (Valikulised grammatikaparandused.)
[[Pilt:1972 Winter Olympics - Mantel Margit Schumann.jpg|thumb|Naistemantel, 1972.]]
[[Pilt:Major-General The Hon. James MacDonald large.jpg|thumb|Meestemantel, 1876.]]
'''Mantel''' ehk '''palitu''' on pikemat sorti [[rõivas|rõivaese]], mida kantakse ülerõivana teiste riiete peal. TavapäraseltTavaliselt tarvitataksekantakse mantleidmantlit külma ja tuulise ilmaga, mistõttu need on enamasti paksust ja soojast riidest.
 
Mantlite eelkäijaid võib leida juba [[Antiikaeg|antiikajast]], mil kreeklaste pealisrõivaste hulka kuulusid ''[[chlamys]]'' ja ''[[himation]]''. Uusaegsed mantlid muutusid populaarseks 17. sajandil, 18. sajandil võeti need laialdaselt tarvitusele ka sõjaväes. Tänapäeval on soojemates maades mantlitest sõjaväemundri osana siiski loobutud, kuna füüsilise tegevuse seisukohalt on need jäigad ja ebapraktilised.
 
Ehkki mantlite põhikuju on pikka aega muutumatuna püsinud muutumatu, kasutatakse sõltuvalt kliimast ja aastaajast eri mantlitüüpe. Kevad- ja sügismantlid on tavaliselt õhemad kui talvemantlid, samuti võivad need olla lühemad: talvemantel ulatub enamasti allapoole põlvi. Lisaks sünteetilisele ja looduslikule riidele valmistatakse mantleid ka (kunst)nahast.
 
Tuntumate mantlitüüpide seas on näiteks [[polo]], [[pontšo]], [[redingot]] ja [[sinel]].
161 815

muudatust

Navigeerimismenüü