Sansaara: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1990 baiti ,  8 aasta eest
eemaldasin kopipeisti ja välislink arhiveeritud töötava lingiga
Resümee puudub
(eemaldasin kopipeisti ja välislink arhiveeritud töötava lingiga)
{{liita|Samsaara}}
{{Kopipeist|allikas=http://www.estpak.ee/~ok003a/buddhism/mytol.html#sansaara}}
{{NPOV}}
 
*inimesed,
*jumalad.
 
Valgustusele jõudmata pole võimalik sellest ringlusest vabaneda. Vabanenuid nimetatakse buddhadeks.
Nirvaana - Täiuslik Rahu
Sõna-sõnalt tähendab see vaibuma. See on seisund, kus tarkusel põhinevate harjutuste ja mõtlusega on kustutatud kõik meelepetted ja kired.
 
Kasutusel on ''sansaara''-ookeani ületamise kujund kui maistest kannatustest vabanemise [[metafoor]]ne väljendus. Natuurfilosoofilisest aspektist on ''sansaara'' idee seotud ettekujutusega maailmade perioodilisest tekkimisest ja hävimisest. [[Budism]]is tähendab ''sansaara'' seisundit, mis on lahutamatult seotud kannatuste ja olendite ümbersünniga. ''Sansaara'' vastandub [[nirvaana]]le. ''Sansaara'' mõiste mütoloogiline aspekt on järgmine: ilma alguseta ''sansaaras'' on kuus '''6''' liiki olendeid - [[jumalad]], [[asurad]], inimesed, loomad, [[preetad]] ja [[põrgu]]asukad. Kuigi väliselt ei ole nende [[eksistents]] ühesugune (esimeses kolmes [[sfäär]]is sündimist peetakse suhteliselt heaks, viimases kolmes aga suhteliselt halvaks), on neile kõigile ette määratud ühesugune [[saatus]], mida iseloomustavad kannatused. Kogu ''sansaara'' kujutab endast suletud [[süsteem]]i: peale surma sünnivad olendid uuesti kas samas, paremas või halvemas [[sfäär]]is, vastavalt nende poolt sooritatud tegudele ([[Karma]]). Näiteks see, kes on oma praeguses elus inimene, võib sündida uuesti inimesena, seejärei aga põrguasukana, pärast seda saada [[preeta]]ks, loomaks, [[asura]]ks jne. [[Ümbersündide ahel]] on alguseta, kuid sellel võib olla lõpp, milleks on [[nirvaana]]. [[Nirvaana]]sse võivad jõuda ainult inimesed, seepärast peetakse inimesena sündimist eriti soodsaks (kuigi jumalate elu tundub õnnelikum). [[Nirvaana]]t peetakse väljaspool ''sansaara''-[[süsteem]]i asuvaks ja neil puudub omavahel põhjuse-tagajärje seos. Sellegipoolest lubavad budistide mütoloogilised ettekujutused [[nirvaana]] olendite sekkumist (ja isegi ilmumist) ''sansaarasse'': [[dhjaanibudad]] ilmuvad ''sansaaras'' [[bodhisattva]]te ja maiste budadena, eriti silmapaistvatel inimestel (nagu näiteks [[mahasiddha]] [[Tilopa]]l ja [[Padmasambhava]]l) võib erandjuhtudel olla kontakt isegi [[jumalus]]tega.
 
 
''Sansaara'' möiste [[Hinduism]]is.
''[[atman]]'' - see, mis ümber sünnib. Mina
 
==Välislingid==
 
*[http://web.archive.org/web/20070927001538/http://www.estpak.ee/~ok003a/buddhism/mytol.html#sansaara Järgnev ülevaade budistliku mütoloogia põhimõistetest ja põhikujudest on lühendatud kujul pärit Linnart Mälli raamatust "Nulli ja lõpmatuse kohal".- Tartu: "Ilmamaa, 1998]
 
 
 
[[Kategooria:Budism]]

Navigeerimismenüü