Erinevus lehekülje "August Pulst" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 52 baiti ,  5 aasta eest
P
Valikulised grammatikaparandused.
P
P (Valikulised grammatikaparandused.)
}}
 
'''August Pulst''' ([[14. jaanuar]] [[1889]] [[Kiisa (Sauga)|Kiisa]], [[Tammiste vald]], [[Pärnumaa]] – [[22. november]] [[1977]] [[Tallinn]]) oli eesti [[maalikunstnik]], teatridekoraator, [[vanavara]] ja [[pärimusmuusika]] koguja janing rahvakultuuri populariseerija.
 
August Pulst sündis Pärnumaal Paikuse vallas Kiisa külas Nõmme talu [[rentnik]]u Jüri Pulsti pojana.
 
==Haridus==
Hariduse omandas Pulst [[Tori]]s ja [[Pärnu]]s. [[kujutav kunst|Kujutava kunsti]] alase erihariduse sai ta [[Riia kunstikool]]is [[Vilhelms Purvitis]]e ja [[Roberts Tilbergs]]i juhendamisel aastatel [[1911]]–[[1915]], kus omandas joonistusõpetaja kutse.
 
==Tegevus kunstnikuna==
Pulst oli [[Eesti Kujutavate Kunstnikkude Keskühing]]u liige alates selle asutamisest 1922. aastal ja pärast [[Teine maailmasõda|Teist maailmasõda]] asutatud [[Eesti Kunstnike Liit|Kunstnike Liidu]] liige.
 
Avalikkusele nähtavam ja olulisem osa August Pulsti kunstiloomingust on loodud sajandi teises pooles. Ta võttis osa paljudest kunstinäitustest, milledelkus olideksponeeris eksponeeritudoma tema akvarellidakvarelle, enamasti Tallinna vaatedvaateid inimestega tänaval, maalitud diskreetses sini-punases [[koloriit|koloriidis]]. Pulsti personaalväljapanekudisikunäitused olid [[1964]]. aastal [[Tallinna Kunstihoone]]s ja [[1973]]. aastal Pärnus.
 
August Pulsti kunstitöid leidub [[Eesti Kunstimuuseum]]is, mitmesugustemitmes asutusteasutuses ja eraisikute käteskäes.
 
==Töö vanavara kogujana==
August Pulsti intensiivne töö vanavara kogujana langeb 20. sajandi esimesse poolde. Esimesed vanavara korjamise kogemused sai Pulst üliõpilasena 1911. aastal, kogudes ajaloolisi esemeid ligi 60 Tori perekonnalt. Pulsti korjamismatku iseloomustas soov kohalikele inimestele igati selgitada vanavara kogumise ja muuseumisse talletamise tähtsust. Tema väsimatu huvi ajalooliste esemete korjamise ja säilitamise vastu on [[Eesti Rahva Muuseum]]i esemetekogule andnud arvukat ja väärtuslikku lisa.
 
August Pulst oli otseselt seotud mitmetemitme muuseumide asutamise ja juhatamisega, nagumuuseumi (Eesti Rahva Muuseumi Tallinna Osakondosakond, [[Eesti Kunstimuuseum]], [[Teatri- ja Muusikamuuseum]], [[Tori Muuseum]], [[Eesti Vabaõhumuuseum]]) asutamise ja juhatamisega.
 
==Pulsti ringreisid==
Kõige selle kõrval oli Pulst ka kirglik [[pärimusmuusika]]sõber. Pulst mängis [[viiul]]it, [[mandoliin]]i, [[harmoonium]]it ja [[kitarr]]i, veidi vähem ka [[lõõtspill|lõõtsa]] ningja [[torupill]]i.
 
Kolmekümnendail1930. aastail korraldas ta üle Eesti rahvamuusikat ja -kombeid propageerivaid pidusid janing rahvamuusika heliplaadistamist. Ta organiseeris külapillimeeste ja -laulikute ringreise üle kogu Eesti. Viimastest saadud rahaline tulu kattis nii mõnegi muuseumi loomiseks vajaminevad kulutused.
 
Riikliku tunnustusena kandis August Pulst Eesti NSV teenelise kultuuritegelase [[aunimetus]]t.
 
August Pulst suri 22. novembril 1977 ningja on maetud [[Tallinna Metsakalmistu]]le.
 
==Allikad==
*[http://www.folk.ee/opistu/et/Tutvustus/August-Pulst August Pulsti tutvustus August Pulsti Õpistu kodulehel]
*[[Tuule Kann]] [http://www.hot.ee/augustpulst2/pulst_115.html August Pulst 115 eelõhtul]
*[[Enno Ootsing]] [http://kultuur.elu.ee/ke483_pulst.htm Kunstnik August Pulst]
 

Navigeerimismenüü