Erinevus lehekülje "Austria koolkond" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Valikulised grammatikaparandused.
P (Robot: de:Österreichische Schule is a good article)
P (Valikulised grammatikaparandused.)
'''Austria koolkond''' on [[Majandusteaduse ajalugu|majandusmõtte koolkond]], mis eristub teistest alljärgnevatejärgmiste tunnuste poolest:
#Loobumine matematemaatilistestmatemaatilistest mudelitest, mis võimaldab arvesse võtta tegureid, milledemille olulisust neoklassiline teooria jälgijad küll tunnistavad, kuid tänu komplekssusele reeglina oletavad mõju mitte avaldavat.
#Hinnasüsteemi roll majanduses. Austria koolkond väidab, et ettevõtjad ningja tarbijad vajavad hinnamehhanismi, mis annaks neile ebaisikulisi signaale kuidas käituda. Sotsialistlik majandussüsteem, mis püüdis hakkama saada ilma ebaisikulise hinnasüsteemita seisis Austria koolkonna arvates lahendamatute probleemide ees. Näiteks on [[Eugen von Böhm-Bawerk]] on oma kirjutistes toonud esile [[ressurss]]ide piiratuse ningja [[Friedrich von Wieser]] täiendanud seda väitega, et ka sotsialistlik majandussüsteem ei saa ilma subjektiivsete väärtushinnanguteta, mis tulenevad ressursside piiratusest.
 
[[Ludwig von Mises]]e kriitika baseerub aga omandiõigusel, mis võimaldab indiviididel toimida ja käituda ratsionaalselt. Täpsemalt rääkides väitis ta juba [[1920]] aastal avaldatud
Oma teises essees nimega "Konkurents kui võti avastusteni" väidab von Hayek lisaks, et me vajame [[Konkurents (majandus)|konkurentsi]], kuna see on ainus viis, mis võimaldab meil vastuseid saada küsimusele, kes on muutunud majandustingimustes kõige leidlikum, suudab toota madalaimate kuludega ning tarbijat enim oma toodete ja teenustega rahuldada.
 
Ludwig von Mises’e kriitikat sotsialistliku majandussüsteemi aadressil ja Friedrich von Hayeki ideid teadmiste rollist ühiskonnas on edasi arendanud [[Israel Kirzner]], kes on tuntuks saanud, kui Austria koolkonna esindaja, kes on erilist tähelepanu pööranud ebakindlusele ningja ettevõtja rollile ühiskonnas. Nimelt väidab Kirzner, et odavaim tootmisviis ningja tarbijate vajadused ei ole majanduses ette antud, vaid ettevõtja on sunnitud neid aina uuesti ja uuesti leidma ja leiutama. Seega ei ole ettevõtja Austria koolkonna arvestarvates mitte mittetöise tulu saaja, vaid leiutaja ja riskija, kes kasumi teenimise eesmärgil püüab leida soodsamaid lahendusi või rahuldamata vajadusi. Ta on ühiskonnale vajalik, kuna ta võtab ebakindlas olukorras riski.
 
==Peamised Austria koolkonna esindajad ==
{{viited}}
{{viita}}
* 04. aprill 2012, [[Abdul Turay]], [http://arvamus.postimees.ee/797440/print/abdul-turay-austria-tegur-ratsionaalse-loogikaga-tagasi-19-sajandisse/ Austria tegur – ratsionaalse loogikaga tagasi 19. sajandisse?], paberil Postimees nr 79 (6464), lk 10, veebis arvamus.postimees.ee
 
{{Makronoomika}}
120 850

muudatust

Navigeerimismenüü