Euroopa Kontrollikoda: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Addbot (arutelu | kaastöö)
P Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8900 (translate me)
Marikat (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Euroopa Kontrollikoda''' kontrollib [[Euroopa Liit|Euroopa Liidu]] rahaliste vahendite korrakohast haldamist. Järelevalve tulemused esitatakse aastaaruannetes. Euroopa Kontrollikoda koosneb 15 liikmest, kelle määrab [[Euroopa Liidu Nõukogu]] kuueks aastaks.
'''Euroopa Kontrollikoda''' kontrollib [[Euroopa Liit|Euroopa Liidu]] rahaliste vahendite korrakohast kasutamist. Järelevalve tulemused esitatakse aastaaruannetes [[Euroopa Parlament|parlamendile]], millel on seejärel õigus eelarve täitmisele oma heakskiit anda või mitte. Euroopa Kontrollikoda on üks kuuest [[Euroopa Liidu institutsioonid|Euroopa Liidu institutsioonist]]. See asub [[Luxembourg]]is.


==Ülesehitus==
Euroopa Kontrollikoda asub [[Luxembourg]]'is.
Euroopa Kontrollikoja tööd juhib kolleegium, kuhu kuulub 28 liiget – üks igast liikmesriigist. Liikmed nimetab kuueks aastaks ametisse [[Euroopa Liidu Nõukogu]]. Liikmed valivad seejärel endi seast presidendi, kelle ametiaeg on kolm aastat ja keda saab tagasi valida.

Kontrollikoda jaguneb viieks auditikojaks, mis koosneb liikmetest ja audititöötajatest. Neli auditikoda tegelevad ELi erinevate kulu- ja tuluvaldkondade auditeerimisega. Viies, horisontaalne auditikoda (CEAD-auditikoda) vastutab kooskõlastuse, hindamise, kinnitamise ja arendustöö eest<ref name="est">[http://www.eca.europa.eu/et/Pages/Structure.aspx Euroopa Kontrollikoja koduleht]</ref>.

==Ajalugu==

Euroopa Kontrollikojale pandi alus 1975. aasta lepinguga ja see moodustati formaalselt 1977. aasta 18. oktoobril. Nädal aega hiljem pidas see oma esimese istungi. Sel ajal polnud koda veel ametlik institutsioon, vaid välisorgan, mille eesmärk oli auditeerida Euroopa Ühenduste rahalisi vahendeid. See asendas senist kahte eraldiseisvat auditiasutust, millest üks tegeles [[Euroopa Majandusühendus]]e ja [[Euratom]]i rahaliste vahenditega ning teine [[Euroopa Söe- ja Teraseühendus]]ega.
Kontrollikoja staatus määratleti alles [[Maastrichti leping]]uga, kui sellest sai viies institutsioon, mis oli ühtlasi esimene uus institutsioon alates ühenduse asutamisest. Täieliku õiguse ELi rahalisi vahendeid auditeerida sai see [[Amsterdami leping]]uga<ref name="ing">[http://www.cvce.eu/obj/european_court_of_auditors-en-03726b57-8e08-4c93-af15-bf8721590763.html European Court of Auditors, CVCE]</ref>.


Euroopa Kontrollikoda on üks seitsmest [[Euroopa Liidu institutsioonid|Euroopa Liidu institutsioonist]].


== Välislingid ==
== Välislingid ==
*[http://eca.europa.eu/portal/pls/portal/eca.go_home?p_language=et Euroopa Kontrollikoja koduleht]
*[http://www.eca.europa.eu/et/Pages/ecadefault.aspx Euroopa Kontrollikoja koduleht]

==Viited==
<references />
<references />


{{Euroopa Liidu institutsioonid}}
{{Euroopa Liidu institutsioonid}}

Redaktsioon: 13. juuli 2014, kell 14:59

Euroopa Kontrollikoda kontrollib Euroopa Liidu rahaliste vahendite korrakohast kasutamist. Järelevalve tulemused esitatakse aastaaruannetes parlamendile, millel on seejärel õigus eelarve täitmisele oma heakskiit anda või mitte. Euroopa Kontrollikoda on üks kuuest Euroopa Liidu institutsioonist. See asub Luxembourgis.

Ülesehitus

Euroopa Kontrollikoja tööd juhib kolleegium, kuhu kuulub 28 liiget – üks igast liikmesriigist. Liikmed nimetab kuueks aastaks ametisse Euroopa Liidu Nõukogu. Liikmed valivad seejärel endi seast presidendi, kelle ametiaeg on kolm aastat ja keda saab tagasi valida.

Kontrollikoda jaguneb viieks auditikojaks, mis koosneb liikmetest ja audititöötajatest. Neli auditikoda tegelevad ELi erinevate kulu- ja tuluvaldkondade auditeerimisega. Viies, horisontaalne auditikoda (CEAD-auditikoda) vastutab kooskõlastuse, hindamise, kinnitamise ja arendustöö eest[1].

Ajalugu

Euroopa Kontrollikojale pandi alus 1975. aasta lepinguga ja see moodustati formaalselt 1977. aasta 18. oktoobril. Nädal aega hiljem pidas see oma esimese istungi. Sel ajal polnud koda veel ametlik institutsioon, vaid välisorgan, mille eesmärk oli auditeerida Euroopa Ühenduste rahalisi vahendeid. See asendas senist kahte eraldiseisvat auditiasutust, millest üks tegeles Euroopa Majandusühenduse ja Euratomi rahaliste vahenditega ning teine Euroopa Söe- ja Teraseühendusega. Kontrollikoja staatus määratleti alles Maastrichti lepinguga, kui sellest sai viies institutsioon, mis oli ühtlasi esimene uus institutsioon alates ühenduse asutamisest. Täieliku õiguse ELi rahalisi vahendeid auditeerida sai see Amsterdami lepinguga[2].


Välislingid

Viited