Erinevus lehekülje "Gelasius II" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1 bait ,  6 aasta eest
P
Valikulised grammatikaparandused.
P (paavstide navigeerimismall)
P (Valikulised grammatikaparandused.)
Victor III määras Giovanni [[1086]] [[kuuria]]s tööle kirjutajana (''scrittore''). [[Urbanus II]] nimetas ta [[august]]is [[1088]] kantsleriks ja septembris 1088 Santa Maria in Cosmedini [[kardinal|kardinaldiakoniks]]. [[Saksa-Rooma keiser]] [[Heinrich V (Saksa-Rooma keiser)|Heinrich V]] lasi Giovanni [[veebruar]]is [[1111]] koos [[Paschalis II]]-ga kaheks kuuks vangistada, kuni paavst soostus tema nõudmistele järele andma. Giovanni osales [[1116]] toimunud Lateraani sinodil, kus ta õigustas paavsti tegutsemist Ponte Mammolo privileegi andmisel, mis tagas Heinrich V-le suuremad õigused, kuid mida reformimeelsed [[vaimulik]]ud pidasid järeleandmiseks.
 
==SaaminePaavstiks paavstikssaamine==
Gelasius II valiti paavstiks [[24. jaanuar]]il 1118 Rooma Santa Maria in Pallara kirikus või San Sebastiano kloostris, ordineeriti [[9. märts]]il [[preester|preestriks]] ning pühitseti [[10. märts]]il Gaetas [[piiskop]]iks ja paavstiks. Ta võttis nime [[Gelasius I]] järgi. 1118. aasta paavsti valimisel osales 51 kardinali, see oli esimene paavsti valimine, mille osalejad on teada.
 
==Skisma==
Saksa-Rooma keisri Heinrich V toetaja Rooma aadlik Cencio Frangipani võttis Gelasius II koheseltkohe pärast paavstiks valimist kinni. Ta haaras paavstil kõrist, viskas ta põrandale pikali, peksis teda jalgadega ja heitis seejärel kongi. Frangipani pidi Rooma prefekti nõudel paavsti peatselt vabastama ja temalt vabandust paluma.
 
Gelasius II põgenes [[1. märts]]il Gaetasse [[viikingid|viikingite]] kaitse alla, sest Rooma oli saabunud Heinrich V. Keiser nõudis, et paavst pöörduks tagasi Rooma ja aitaks [[investituuritüli]] lahendada, kuid paavst keeldus. Seepeale tühistas keiser paavsti valimise tulemuse ja määras [[8. märts]]il ametisse [[vastupaavst]] [[Gregorius VIII (vastupaavst)|Gregorius VIII]]. 10. märtsil pühitseti Gaetas ametisse Gelasius II, kes aprillis [[ekskommunikatsioon|ekskommunitseeris]] [[Capua]]s peetud [[sinod]]il nii Heinrich V kui ka Gregorius VIII ning kutsus Euroopa valitsejaid end tunnustama.
 
Kui Heinrich V lahkus [[suvi|suvel]] Roomast, pöördus Gelasius II linna tagasi, kuid vangistati [[21. juuli]]l Santa Prassede kirikus toimunud [[missa]] ajal Frangipani suguvõsa liikmete poolt. Paavstil õnnestus põgeneda ja ta siirdus koos endale truuks jäänud kardinalidega (sealhulgas hilisemad paavstid [[Honorius II]] ja [[Innocentius II]] ning vastupaavst [[Anacletus II]]) esmalt [[Genova]]sse ja sealt [[23. oktoober|23. oktoobril]] [[Marseille]]'sse.
109 400

muudatust

Navigeerimismenüü