Vene: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 3 baiti ,  8 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
<tr><td>[[Rahaühik]]</td><td>[[kuna]], [[grivna]], [[nogata]]</td></tr>
</table>
'''Vene''' ([[vanavene keel]]es ''Рѹ́сь''; [[ladina keel]]es ''Ruthenia'') on 1[[9. aastatuhandesajand]]i lõpus kujunenud [[idaslaavlased|idaslaavi]] riigi [[Vana-Vene]] ehk [[Kiievi-Vene]] tuumikala nimetus. "Vene" oli selle riigi endanimetus, "Kiievi-Vene" ja "Vana-Vene" aga sellele hiljem omistatud nimetused.
 
Nimi "Vene" kannab endas tugevat riikluse traditsiooni, mis seostub esimese idaslaavi ühisriigi Kiievi-Vene pärandiga.
Sõna "vene" päritolu kohta eesti keeles pole ühtset seisukohta. Arvatavasti tuleneb see [[Läänemeri|Läänemere]] lõunakaldal elanud [[lääneslaavlased|lääneslaavi]] hõimu [[venetid|venetite]] ehk veneetide nimest. Venetite otsesed järeltulijad tänapäeval on [[sorbid]].
 
Vene ladinakeelse nimetuse [[Ruteenia]] päritolu pole päris selge. Esimest korda kasutati seda teadaolevalt [[12. sajand]]il [[Augsburgi aastaraamat]]utes. See võib olla seotud traditsiooniga, mille järgi [[barbar]]ite hõime nimetati mõne antiikautorite mainitud nimega, nagu näiteks taanlasi nimetati daaklasteks ja sakslasi teutoonideks. [[Julius Caesar]] nimetas üht [[Gallia]] hõimu nimega ''Ruteni'', aga slaavlastega polnud sel hõimul pistmist. Kuid juba 12. sajandi lõpul oli nimi [[Ruteenia]] laialt levinud, sealhulgas [[paavst]]i koostatud dokumentides.
 
[[Leedu Suurvürstiriik]] koosnes enne [[Poola]]ga liitumist ([[1569]]) kolmest põhilisest alast: [[Litwa]], kus elasid [[valgevenelased]], [[Žemaitija]], kus elasid [[leedukad]], ja Russ või Ruteenia, kus elasid [[ukrainlased]]. Kogu vürstiriigi kultuurikeskuseks oli alguses [[Navahrudak]] (Novogorodok), seejärel [[Vilnius]].
 
== Vaata ka ==
*[[Must-Vene]], [[Puna-Vene]]
*[[PunaValgevene]], [[Valge-Vene]]
*[[Valgevene]]
*[[Valge-Vene]]
*[[Vene vojevoodkond]]
*[[Russiinid]]
 
[[Kategooria:Venemaa keskaeg]]
[[Kategooria:Ukraina ajalugukeskaeg]]
[[Kategooria:Valgevene ajalugukeskaeg]]
[[Kategooria:Vana-Vene]]
76 021

muudatust

Navigeerimismenüü