Erinevus lehekülje "Ernst Põdder" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 602 baiti ,  7 aasta eest
 
== Osalemine Eesti Vabadussõjas ==
[[17. detsember|17. detsembril]] 1918 määratiandis Ajutine Valitsus kindralmajor Ernst PõdderPõdderile [[Sõjavägede Ülemjuhataja]] õigused enamlaste vallutamata maakodades ja linnades (Harju-, Lääne- ja Järvamaa) ja nimetas ta riigisisese23. julgeolekudetsembril ülemaks[[Sisekaitseülem]]aks.
 
Aprillis4. aprillil 1919 määrati kindral Põdder vastloodud [[3. Diviis]]i ülemaks. Diviis kaitses Eesti lõunapiiri [[Heinaste]]st kuni [[Valga]]ni. [[Vabadussõda|Vabadussõjas]] oli ta üldjuht sõjas [[Landeswehr]]i vastu ([[1919]]). Juunis 1919 purustas 3. diviis [[Lemsalu]]-[[Roopa]]-[[Võnnu]]-[[Ronneburg]]i lahingus baltisaksa [[Landesveer|Landeswehri]] ja palgalise [[Rauddiviis]]i ning viis väeosad [[Riia]]ni, kus taastati [[Läti Vabariik|Läti Vabariigi]] seaduslik valitsus.
 
1919. aasta detsembris [[Tartu rahu]]läbirääkimiste ajal tekkis ohtlik olukord [[Narva]] all, kui [[Punaarmee]] alustas rahuläbirääkimistele surve avaldamiseks pealetungi ja tekkis rindest läbimurdmise oht. Punaarmeed peatama saadeti Landeswehri alistaja Ernst Põdder koos oma 3. diviisiga. Vaenlase pealetung peatati ja eduka sõjalise operatsiooni tagajärjel sõlmiti [[31. detsember|31. detsembril]] relvarahu vaenupoolte vahel Eestile kasulikel tingimustel. Relvarahu jõustus [[3. jaanuar|3. jaanuaril]] ning [[Tartu rahuleping]] kirjutati alla [[2. veebruar|2. veebruaril]] [[1920]].
 
Kuni 1. januarini 1921 (diviisi likvideerimiseni) oli Ernst Põdder 3. Diviisi ülem, seejärel 2. Diviisi ülem. 1. novembril 1926 määrati ta Sjanõukogu alaliseks liikmeks, 1. oktoobril 1928 ka Sõjanõukogu asjadevalitsejaks. 30. juunist 1921 kuini 7. märtsini 1924 töötas ta Põhja-Lätimaa vabastamisel Eesti vägedele tekkinud kulude määramise komisjoni esimehen ja alates 2. septembrist 1927 väeosade lippude komisjoni esimehena.
 
Põdder oli ainus [[Eesti Vabadussõjalaste Keskliit|Eesti Vabadussõjalaste Keskliidu]] auliige, kuna tegevsõjaväelased ei tohtinud poliitilistes organisatsioonides tegutseda.
6819

muudatust

Navigeerimismenüü