Erinevus lehekülje "Grafiti" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 60 baiti ,  7 aasta eest
eraldu rub Eesti tarbeks
P
(eraldu rub Eesti tarbeks)
{{ToimetaAeg|kuu=mai|aasta=2007}}
 
[[Pilt:Wall of Fame Katwijk.jpg|pisi|Grafiti Hollandis [[Katwijk]]is]]
[[Pilt:Graffiti Tallinna vanalinnas Lühikeses jalas, 8. august 2011.jpg|pisi|Sõnamänguline grafiti viitab [[René Magritte]]'i maalile "Piltide reetlikkus", millel on kiri "See ei ole piip". Tallinna vanalinn, suvi 2011.]]
 
1970. aastate alguseks oli oma nime kritseldajaid palju ning tekkis vajadus nime esile tuua. See põhjustas grafiti muutumise kalligraafilisemaks, grafititegijad võtsid kasutusele mitmesuguseid kirjastiile. Sellest arenesid välja eri grafitistiilid, nagu ''throw-up'', ''piece'', ''wildstyle'', ''stencil'' ([[šabloon]]i abil tehtud grafiti), ''mural'' (tervet seina kattev grafiti) jm.
 
Eesti grafitikunsti esimeseks tegijaks peetakse [[Ülo Kiple]]t, kes suutis suure osa [[Tallinn]]a ja [[Tartu]] linna seintest, plankudest ja isegi tänava äärekividest täis kirjutada oma manifesti "[[Haiguste ravi]]. Kontrollitud...".
 
Lisaks kunstiliigina käsitlemisele võimaldab ajalooline grafiti saada informatsiooni ühiskonnas valitsenud meeleoludest ning üldisemalt ühiskonna korraldusest ja ülesehitusest. Näiteks on [[Antiik-Rooma]] grafitite põhjal tehtud järeldusi lihtrahva kirjaoskuse leviku kohta.
 
Viimastel aastakümnetel on n-ö ametliku kunstikorralduse suhtumine grafitisse muutunud ning grafiti on hakanud jõudma tunnustatud kunstiliikide hulka nii mujal maailmas kui ka Eestis. Nii korraldatakse Tartus tänavakunstifestivali [[Stencibility]], [[Tartu noore kunsti oksjon]]ile on pandud tänavakunstnike [[Müra2000]], [[MinaJaLydia]] ning [[Edward von Lõngus]]e teoseid, ja originaalšabloone on ostnud [[Tartu kunstimuuseum]].<ref>[[Raimu Hanson]] [http://www.tartupostimees.ee/1211124/kodumaine-tanavakunst-hakkab-murdeeast-valja-kasvama/ "Kodumaine tänavakunst hakkab murdeeast välja kasvama"] Postimees, 23.04.2013 (vaadatud 24.03.2013)</ref>
 
==Grafiti Eestis==
{{Vaata| Grafiti Eestis}}
 
Eesti grafitikunsti esimeseks tegijaks peetakse [[Ülo Kiple]]t, kes suutis suure osa [[Tallinn]]a ja [[Tartu]] linna seintest, plankudest ja isegi tänava äärekividest täis kirjutada oma manifesti "[[Haiguste ravi]]. Kontrollitud...".
 
==Galerii==
<gallery>
Pilt:Paldiski 2006-1.jpg|Grafiti [[Paldiski]]s.

Navigeerimismenüü