Charles-Augustin Sainte-Beuve: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Legobot (arutelu | kaastöö)
P Robot: muudetud 26 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata
Teosed eesti keeles
11. rida: 11. rida:


==Looming==
==Looming==
Sainte-Beuve avaldas luulekogusid ja osaliselt autobiograafilisi romaane, neist tuntuim on 1834. aastal ilmunud "[[Nauding]]" (''Volupté''). Tema romaanid saavutasid aga vaid tagasihoidlikku tuntust. Hiljem pühendus Sainte-Beuve peamiselt kirjanduskriitikale, mis moodustab väärtuslikuma osa tema loomingust.
Sainte-Beuve avaldas luulekogusid ja osaliselt autobiograafilisi romaane, neist tuntuim on 1834. aastal ilmunud "[[Nauding]]" (''Volupté''). Tema romaanid saavutasid aga vaid tagasihoidlikku tuntust. Hiljem pühendus Sainte-Beuve peamiselt kirjanduskriitikale, mis moodustab väärtuslikuma osa tema loomingust. Teda on nimetatud kriitikakuningaks. "Ta leidlikkus, psühholoogiline teravpilk ja interpretatsiooniosavus otsivad endale maailmakirjanduses võrdset," on öelnud [[Aleksander Aspel]] teoses "Valik prantsuse esseid" (lk 264).

== Teosed eesti keeles ==
* "Mis on klassik?" – teoses "[[Valik prantsuse esseid]]", tõlge, sissejuhatus ja saatesõnad: [[Aleksander Aspel]], [[Eesti Kirjanduse Selts|EKS]], [[Tartu]] [[1938]], lk 263–286


{{JÄRJESTA:Sainte-Beuve, Charles-Augustin}}
{{JÄRJESTA:Sainte-Beuve, Charles-Augustin}}

Redaktsioon: 16. september 2013, kell 18:11

Sainte-Beuve 1860. aastatel

Charles-Augustin Sainte-Beuve (23. detsember 1804 Boulogne-sur-Mer13. oktoober 1869 Pariis) oli prantsuse kirjanduskriitik ja kirjanik.

Sainte-Beuve'i kirjanduskriitika lähtus arusaamast, et kirjaniku teos on ennekõike tema elu peegeldus ning teose seletusi tuleb otsida autori eluloost. Ühena esimestest kritiseeris seda seisukohta Marcel Proust oma kuulsas esseekogumikus "Sainte-Beuve'i vastu" (Contre Sainte-Beuve) (avaldatud postuumselt 1954. aastal).

Elukäik

Sainte-Beuve õppis aastatel 1824–1827 arstiteadust, kuid seejärel loobus meditsiiniõpingutest ning pühendus täielikult kirjandusele. 1827. aastal kirjutas 22-aastane Sainte-Beuve ajakirjas Le Globe kiitva arvustuse Victor Hugo luulekogule "Odes et Ballades". Sellest sai alguse Sainte-Beuve'i lähedane sõprus nii Hugo kui kogu noorte romanikute kirjandusringkonnaga. Hiljem meeste sõprus jahenes, muuhulgas ka seetõttu, et Sainte-Beuve'il oli afäär Hugo abikaasaga.

1844. aastast oli Sainte-Beuve Prantsuse Akadeemia liige. Juhuse tahtel pidas vastuvõtukõne Victor Hugo.

Looming

Sainte-Beuve avaldas luulekogusid ja osaliselt autobiograafilisi romaane, neist tuntuim on 1834. aastal ilmunud "Nauding" (Volupté). Tema romaanid saavutasid aga vaid tagasihoidlikku tuntust. Hiljem pühendus Sainte-Beuve peamiselt kirjanduskriitikale, mis moodustab väärtuslikuma osa tema loomingust. Teda on nimetatud kriitikakuningaks. "Ta leidlikkus, psühholoogiline teravpilk ja interpretatsiooniosavus otsivad endale maailmakirjanduses võrdset," on öelnud Aleksander Aspel teoses "Valik prantsuse esseid" (lk 264).

Teosed eesti keeles