Arminius: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Arminius pushkin.jpg|200px|pisi|paremal|Arminius.]]
[[Pilt:Arminius pushkin.jpg|200px|pisi|paremal|Arminius.]]
'''Arminius''' (18/17 eKr – AD 21), tuntud ka kui '''Armin''' või '''Hermann''' (Arminius on [[latinaseering]] nagu ka [[Lembitu]]s), oli [[germaanlased|germaani]] hõimude juht, kes võitis [[Vana-Rooma armee]]d [[Teutoburgi metsa lahing]]us.
'''Arminius''' (ladina k. ''Gaius Julius Arminius'') (18/17 eKr – AD 21), tuntud ka kui '''Armin''' või '''Hermann''', oli [[germaanlased|germaani]] hõimude juht, kes võitis [[Vana-Rooma armee]]d [[Teutoburgi metsa lahing]]us.


== Elulugu ==
== Elulugu ==

Redaktsioon: 11. august 2013, kell 01:41

Arminius.

Arminius (ladina k. Gaius Julius Arminius) (18/17 eKr – AD 21), tuntud ka kui Armin või Hermann, oli germaani hõimude juht, kes võitis Vana-Rooma armeed Teutoburgi metsa lahingus.

Elulugu

Arminius pärines heruskide hõimu ülemkihist. Teenis Rooma armees, sai Rooma kodakondsuse ning tõsteti ratsaniku seisusesse. Roomlasena kandis nime Gaius Julius Arminius. Gaius Julius oli keiser Augustuse ees- ja perekonnanimi, kuid Arminiuse lisanime tähendust ei ole siiani võimalik seletada. Arvatavasti puudub sellel seos germaani nimega Hermann. Teenis 4. või 5. aastal Rooma armee üksustes, mis tungisid välja Elbe jõeni.[1] Lahkus teenistusest ning kasutas seal omandatud teadmisi ja oskusi, et koos teiste hõimudega roomlaste vastu võidelda. Hiljem sai temast heruskide hõimu pealik, kes suutis oma juhtimise alla koondada Rooma vastase germaani hõimude koalitsiooni. Selle abil võideti roomlasi Tetoburgi metsa lahingus.[2]

Sellele järgnes Rooma väejuhi Germanicuse vasturünnak. Pärast Germanicuse Germaaniast tagasitõmbumist sõdis 17. aastal markomannide hõimu juhtinud Marbodiga (Marboduus), kuid ei saavutanud võitu. Arminius suri hiljem segastel asjaoludel. Rooma ajaloolane Tacitus oletas, et ta tapeti 21. aastal ning tapjaks oli keegi tema sugulastest.[3]

Pärand

Arminiuse võidul Teutoburgi metsas olid kaugeleulatuvad tagajärjed nii Rooma impeeriumi kui germaani ravaste jaoks. Roomlased ei teinud enam ühtegi tõsist katset Reini jõe taga asuvaid alasid püsivalt enda kontrolli alla saada.

Viited

  1. Arminius der Cherusker. - Deutsche Biographie, http://bsbndb.bsb.lrz-muenchen.de/sfz1236.html (10.08.2013)
  2. Schmoekel, Reinhard. Bevor es Deutschland gab. Expedition in unsere Frühgeschichte – von den Römern bis zu den Sachsenkaisern. Bergisch Gladbach, 2002. Lk. 52-53.
  3. Schmoekel, Reinhard. Lk. 60.

Mall:Link FA